Geri Dön
EğitimPinyata Nedir, Nasıl Yapılır? Pinyata Oyunu Nasıl Oynanır?

Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır? Pinyata Oyunu Nasıl Oynanır?

Pinyata, her evde bulunan malzemelerle kolaylıkla yapılabilen bir oyundur. Fazla malzemelerden yapılan pinyata hem geri dönüşüme katkı sağlar hem de ev halkının eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olur. Peki pinyata nedir ve nasıl yapılır? Pinyata oyunu nasıl oynanır? İşte çok merak edilen pinyata hakkındaki her şey.

Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır? Pinyata Oyunu Nasıl Oynanır?

Pinyata, özellikle çocukların doğum günlerinde oynanan eğlenceli bir oyundur. Her evde bulunan temel malzemelerle evde kolay pinyata yapımı da mümkündür.

Pinyata Nedir, Nasıl Yapılır?

Pinyata özel günlerde ve çocukların doğum günlerinde ortama neşe ve renk katan içi şeker ve çikolata dolu süslü figürlerdir. Özellikle çocukların çok sevdiği pinyata, rengarenk kağıtlar, simler, şekerler ve süslemelerle yapılan bir hayvan figürüdür. Pinyatanın evde yapılmaya uygun ve kolay farklı çeşitleri bulunur. En kolay pinyatalardan biri balonla hazırlanır.

Öncelikle un ve su bulamaç haline getirilir ve şişirilen balonun etrafına kaplanır.

Malzeme etrafına gazete kağıtları sarılır ve kuruyana kadar beklenir.

Gazetenin üzerine unlu bulamaç sürülür, kurutulur ve etrafına tekrar gazete katmanı eklenir.

Bu işlem 4-5 kez tekrarlanır. Her seferinde malzemenin iyi kurutulması gerekir. Burada önemli olan balonun ağız kısmının malzemeyle kaplanmamasıdır.

İşlem tamamlandıktan sonra balon patlatılarak çıkarılır ve boşluğa çikolata ve şekerler doldurulur.

Pinyata gövdesi renkli kartonlar ve süsleme malzemeleriyle renklendirilir ve çocukların yetişemeyeceği bir yere asılır.

Pinyata çeşitli internet sitelerinden satın alınarak da kullanılabilir.

Pinyata Oyunu Nasıl Oynanır?

Pinyata çocuklar için oldukça eğlenceli bir oyundur. Pinyata oyununda çocuğun gözü bir bez yardımıyla bağlanır ve eline sert olmayan bir sopa verilir. Çocuk gözü bağlı bir şekilde yüksek bir yerde asılı olan pinyatayı parçalamaya çalışır. Bu oyunda her çocuğun 3 vuruş hakkı vardır ve herkes sırayla pinyatayı parçalayana kadar oynamaya devam eder. Pinyata parçalanınca çocuklar içinden düşen şekerlemeleri kapışırlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler