Geri Dön
EğitimPsikoloji Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Doğru Yazılışı Psikoloji Mi Piskoloji Mi?

Psikoloji Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Doğru Yazılışı Psikoloji Mi Piskoloji Mi?

Yazılış bakımından en çok karıştırılan kelimeler içerisinde psikoloji geliyor. Özellikle Türk Dil Kurumu üzerinden doğru yazılışı ne olduğu merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Peki Psikoloji nasıl yazılır? TDK'ya göre doğru yazılışı psikoloji mi piskoloji mi? İşte bu kelimenin doğru yazılışı.

Psikoloji Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Doğru Yazılışı Psikoloji Mi Piskoloji Mi?

Ünlü ve ünsüz harflerin farklı şekilde yazılmaları üzerinden, psikoloji kelimesi zorluk yaşanan sözcükler içerisinde yer alır. Aynı zamanda bu kelimeler nasıl yazıldığı yine en çok merak edilen sözcükler arasında geliyor.

Psikoloji Nasıl Yazılır?

Hem yazılı hem de sözlü olarak karşılaşılan kelimelerden biri psikoloji sözcüğüdür. Bu doğrultuda doğru yazılışını, ‘Psikoloji’ olduğunu söylemek mümkündür. Yani ‘p’ ve ‘s’ harflerinin yan yana gelmesi üzerinden yazılır.

TDK'ya Göre Doğru Yazılışı Psikoloji mi, Piskoloji mi?

Psikoloji kelimesi Yazarken bazen, ‘p’ ile ‘s’ harflerinin arasına ‘i’ harfi eklenir. Ancak bu yanlıştır. Doğrusu ise Türk Dil Kurumu'na göre, ‘Psikoloji’ biçiminde öne çıkıyor. Bu şekilde günlük yaşamda ya da farklı birçok yerde bu kelimeyi kullanmak mümkündür. Özellikle bir yeri yazı yazarken ya da makale gibi işlerle uğraşırken yazımına çok dikkat etmek gerekir.