Geri Dön
EğitimSebil Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Sebilden Su İçmek Nedir?

Sebil Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Sebilden Su İçmek Nedir?

Geçmiş yıllardan günümüze kadar uzanan ve sıkça kullanılan bazı kelimeler bulunmakta ve bu kelimelerden birisi de sebil olarak geçmektedir. Sebil kelimesini hemen herkes en az bir kez de olsa duymuştur. Ancak sebil kelimesinin gerçek anlamları çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Sebil ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Sebilden su içmek nedir tüm detayları ile derledik.

Sebil Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Sebilden Su İçmek Nedir?

Sebil kelimesinin kökeni Arapçadır. Sebil kelimesinin üç farklı anlamları bulunmakta ve bunlar arasında sebil kutsal günlerde karşılık olmaksızın hayır amaçlı dağıtılan içme suyu olarak yer almaktadır.

 Sebil Ne Demek, TDK sözlük anlamı Nedir?

 Her gün kesintisiz olarak binlerce insan tarafından bilgi almak amaçlı ziyaret edilen TDK sözlük sitesinde yerli veya yabancı kökenli olan tüm kelimelerin her anlamları yer almaktadır. Bu kelimelerden birisi de sebil kelimesidir. TDK sözlük sitesinde sebil kelimesinin anlamları şu şekilde sıralanmaktadır:

 - Kutsal günlerde karşılık beklemeden hayır için dağıtılan içme suyu.

 - Genellikle camilere bitişik özel bir biçimde yapılmış, karşılık beklemeden hayır için içme suyu dağıtılan taş yapı, sebilhane.

 - Meyan kökü şerbetini bir hayır için dağıtma.

 Sebilden Su İçmek Nedir?

 Günlük yaşam içinde en fazla duyulan kelime ve gerçekleştirilen eylemlerden birisi de sebilden su içmektir. Günümüzde sebil kelimesi halk arasında özel malzemeler kullanılarak yapılmış olan su cihazı olarak geçmektedir. Sebilden su içmek ise bu cihaz üzerinden su tüketmek anlamına gelmektedir.