Geri Dön
EğitimSelçuk: Bilim Kurulu derse erteleriz

Selçuk: Bilim Kurulu derse erteleriz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında dün Youtube üzerinden ‘Küresel Salgın Döneminde Çocukların Ruh ve Beden Sağlığı’ konulu “Veliler Buluşması” gerçekleştirdi.

Selçuk: Bilim Kurulu derse erteleriz

Buluşmada, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ve Erken Çocukluk Eğitimcisi Prof. Dr. Belma Tuğrul’la birlikte velilerden gelen soruları cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda gerçekleştirilecek yüz yüze sınavlar hakkında “3 Mayıs’taki sınavlarla ilgili bakış açımız şu; eğer hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında ‘Bunların ertelenmesi gerekir, bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var’ denildiğinde inanın hiç tereddüt etmeyiz, derhal yaparız” dedi.
Türkiye’de yüz yüze eğitimin aç-kapa şeklinde ilerlemesi hakkında ise Bakan Selçuk, “Bize hep deniliyor ki ‘Neden açıp açıp kapatıyorsunuz?’ Emin olun dünyada OECD ülkeleri içerisinde en çok dünyada okul kapatan 4’üncü ülkeyiz. Okulları en çok kapalı tutan ülkelerin başında geliyoruz” diye konuştu. Selçuk, okulların kısmi de olsa açılması gerektiğine dikkat çekerek “Bütün dünyadaki belli başlı kaynaklar ve referanslar bunu gösteriyor. Bu yüzden de az da olsa 1 gün de olsa 2 gün de olsa açmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kolay adaptasyon

Prof. Dr. Belma Tuğrul da çocukların yetişkinlerden daha hızlı öğrendiğini ifade ederek “Onlar daha kolay adapte oluyor ama bizim kırılganlıklarımız çocukları etkiliyor. Eğer biz problemleri çözme ve çocuğumuza fırsat verme konusunda cömert bir aileysek, çocuğumuzun kendini ifade etmesi konusunda ona yaratıcı yollar açan bir aileysek, ona verdiğiniz sorumlulukların üstesinden gelebileceği konusunda ona inanan bir aileysek, işte bu yaşadığımız dönemde bu ailelerden gelen çocuklarımız kendilerini toparlama konusunda daha güçlü beceriler gösterdi” diye konuştu.

Prof. Dr. Ateş Kara ise çocuklarının sağlığından endişe eden velilere yönelik şunları söyledi: “Onlar için çok ciddi tedirginlikler yaşadığımızı biliyorum. Umarım bugünleri hep birlikte atlatacağız ve onlar çok daha güçlü olarak geleceğe adım atacaklar.” 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler