Geri Dön
EğitimSensörlü ölçüm cihazı sevinci

Sensörlü ölçüm cihazı sevinci

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Tip 1 diyabet hastası çocuklara 11 bin 500 sürekli glikoz ölçüm cihazı temin edileceğini açıklaması, Tip 1 diyabetli çocukların ailelerinde sevinç yarattı.

Sensörlü ölçüm cihazı sevinci

MERT İNAN İstanbul - İnsülin tedavisi gören 0-14 yaş arası 11 bin 500 çocuğa temin edileceği belirtilen cihazlar sayesinde bu çocuklar günde 10-15 kez parmak delmekten kurtulmuş olacak. Aileler cilt altına yerleştirilen sensör cihazının kapsamının 18 yaşı da kapsaması gerektiğini dile getirdi. Mersin’de yaşayan Tip 1 diyabet hastası Ela Elvan’ın (14) annesi Özlem Elvan, “Kızım iki yıldır sensör ölçme cihazı kullanıyor. Altı ay kadar sensörsüz yaşadığımız bir dönem olmuştu ve ne kadar zorlandığını bizzat yaşamıştık. Cihazın aylık maliyeti 2 bin 700 lira. Temennimiz tüm Tip 1 diyabetli hastaları kapsamasıdır. Ölçüm cihazının insanlık hakkı olduğunu düşünüyoruz. Tip 1 diyabet hastası çocukların anlık ölçüm almaları gelecekleri açısından da çok önemli. Bu sayede insülin seviyesine göre anında gerekli ilaç müdahalesi yapılabiliyor” dedi.

Tip 1 diyabet hastası Beren Bostancı’nın (5) annesi Feyzan Bostancı ise “Sensör için başvurular bir gün içinde tamamlanmış. 11 bin aile tespit edildi. Bedelsiz sensör çok düşük gelir düzeyi olan ailelere verilecek. Umarım zaman içinde tüm Tip 1 diyabetli çocuklar bu haktan yararlanır” ifadelerini kullandı.

‘Önemli gelişme’

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Diyabetli Çocuklar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun da “Okul önlerinde çocuklarının kan şekerlerini ölçmek ve insülin yapmak için saatlerce bekleyen velilerin yanı sıra, Tip 1 diyabetli çocukların her gün onlarca kere parmaklarını delmek zorunda kalıyordu. Sensör desteği mücadelemizde çok önemli bir ilerleme yaşanmış durumda” dedi.