EğitimSevgi Evleri Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur? Sevgi Evleri Hangi Hizmetleri Verir?

Sevgi Evleri Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur? Sevgi Evleri Hangi Hizmetleri Verir?

01.03.2021 - 01:48 | Son Güncellenme:

Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı olarak kurulan Sevgi Evleri, kapılarını ilk kez 2011 yılında açtı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açılan Sevgi Evleri, Türkiye'ye özgü bir projedir. Bu evlerin içinde çocukların kendilerini geliştirip sosyalleşebilecekleri etkinlik alanları ve oyun evleri yer almaktadır. Sevgi hizmeti ne zaman kurulmuştur? Hizmetleri nelerdir? Sizin için tüm detaylarıyla derledik.

Sevgi Evleri Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur Sevgi Evleri Hangi Hizmetleri Verir

Sevgi evlerinin çocuk yurtlarından en büyük farkı, çocukların kalabalık olmayan ortamlarda büyüme şansı bulmasıdır. En fazla 3 ya da 4 çocuğun kaldığı evlerde, rehber öğretmenler, psikolojik danışmanlar ve doktorlar görev alıyor.

Sevgi Evleri Nedir?

Çocuk yurtlarından farklı bir yapıya sahip olan sevgi evlerinde, çocukların başta eğitim ve sağlık olmak üzere tüm temel ihtiyaçları karşılanır. Her evde en fazla 4, her binada ise 12 - 13 çocuk kalır.

Sevgi Evleri Ne Zaman Kurulmuştur?

Türkiye'deki ilk Sevgi Evi 2011 yılının Mart ayında açıldı. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm büyük şehirlerde açılan sevgi evlerinin toplam sayısı yaklaşık 250'dir. Bu sayının önümüzdeki 5 yıl içerisinde 500'ü geçmesi bekleniyor.

Sevgi Evleri Hangi Hizmetleri Verir?

1- Eğitim:

Sevgi evlerinde çocuklara destek eğitimi verilir ve kendilerini geliştirebilecekleri birçok etkinlik düzenlenir. Matematik, Türkçe ve Fen Bilimleri gibi temel derslerin dışında, müzik, el sanatları ve medya okuryazarlığı gibi dersler de sevgi evlerinin müfredatında yer alır.

2- Ev hizmetleri:

Kimsesiz çocuklar 18 yaşına kadar sağlık evlerinde kalabilir ve ev hayatını yakından öğrenebilir.

3- Bakım ve Sağlık:

Her sevgi evinde uzman doktorlar ve hemşireler bulunmaktadır.

4- Güvenlik:

Sevgi evleri, 6 saatte bir olmak üzere günde 4 kez denetlenir. Çocukların güvenli bir ortamda büyümesi için geliştirilen bu projede yüzlerce güvenlik personeli ve amiri çalışıyor.