Geri Dön

Sıdk Ne Demek? Tdk'ya Göre Sıdkı Sıyrılmak Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Sıdk kelimesi yetişkinler tarafından kullanılmaktadır. Deyim haline gelmiş hali ise sıdkı sıyrılmak olarak bilinmektedir. Günümüzde de kullanımı devam eden sıdk kelimesinin anlamı merak edilmektedir. Eskiden insanların kendilerini ifade etme şekillerinde sıkça deyimlerin kullanılması söz konusudur. Bu nedenle deyimler belli anlamlar taşırken kelimelerin anlamları unutulmaktadır. Sıdk kelimesi anlamı ve kullanımına dair tüm detayları sizler için derledik.

Sıdk Ne Demek? Tdk'ya Göre Sıdkı Sıyrılmak Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Arapça kökenli olan “sıdk” kelimesi “sdk” kökünden türemiştir. Doğruluktan yana olma, iyi niyetli olma anlamları taşımaktadır. Türk Dil Kurumu Sözlüğünde ise sıdk kelimesinin anlamı; doğruluk, gerçeklik ve içten bağlılık şeklinde verilmiştir.

Sıdk Ne Demektir?

Sıdk, doğruluk ve sadakat anlamlarına gelmektedir. Doğru olmak ve doğruluktan şaşmamak demektir. Gerçekçi yaklaşım ve gerçeklik kavramlarına sıdk kelimesini çağrıştırmaktadır. Sadık olan kişiler için “sıdk ehli” tamlaması kullanılmaktadır. Niyeti iyi olan, doğruluk ve dürüstlükten vazgeçmeyen anlamı taşımaktadır. Sıdk kelimesi sözünün eri olan ağzından çıkan her sözün arkasında doğruca duran demektir. Her durum ve olay karşısında dürüst olan, doğru bilgiler veren kişiler için kullanılmaktadır.

TDK’ ya Göre Sıdkı Sıyrılmak Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğünde sıdkı sıyrılmak deyimi; birine karşı duyulan güven ve inancı yitirmek, birinden veya bir şeyden soğumak, birinden veya bir şeyden bıkmak şeklinde verilmiştir. Sıdk kelime anlamı olarak olumlu olmaktadır. Fakat sıdkı sıyrılmak deyimi olumsuz bir durumu veya bir kişinin olumsuz davranışını anlatmaktadır.

 

Çağla Tuğaltay'ın cinayet dosyasında zaman aşımı durdurulduİstanbul Şişli’deki evinde vahşice öldürülen 15 yaşındaki Çağla Tuğaltay’ın katili 20 yıldır bulunamadı. 5 Haziran’da zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle kapatılması beklenen dosyada yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık, ‘suç faili olduğu düşünülen kişilerin ifade alma işlemleri devam ettiği’ gerekçesiyle zaman aşımının durdurulmasına karar verdi. Soruşturma derinleştirilerek devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber