Geri Dön
EğitimSinek Kuşu Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Sinek Kuşu Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Sinek kuşu, diğer ismi ile kolibri Trochilidae ailesinden gelen bir kuş türüdür. Yapı olarak son derece ince ve küçük bir kuştur. Kanatlarını normal bir kuşa göre daha çok çarpmaktadır. Bununla beraber havada asılı kalma özelliğine sahiptir. Sizler için sinek kuşu nedir, özellikleri nelerdir ve hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

Sinek Kuşu Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?


Sinek kuşu kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Ancak sinek kuşları durumlarına bağlı olarak bir saniyede seksen kere kanat çırpma özelliğine sahiptir.

Sinek Kuşu Nedir?

Sinek kuşu, kolibri ailesinden gelen bir kuş türüdür. Son derece küçük tüyleri bulunmaktadır. En özel yapısı ise havada asılı bir şekilde durmasıdır. Aşırı hızlı bir şekilde kanat çırpmaktadır. Bundan dolayı da dikkat çeken kuşlar arasındadır. Sinek kuşunun diğer bir özelliği ise geriye doğru uçmasıdır. Bu birçok kuş türünün yapamadığı bir özelliktir. İnce bir gaga yapısına sahiptir. Bundan dolayı sıklıkla bitki nektarından beslenir.

Sinek kuşları dik bir şekilde beslenmektedir. Dünyada en bilinen ve en küçük olan sinek kuşu ise Karayip Adalarında yaşamaktadır. Adı ise arı sinek kuşudur. Arı sinek kuşunun ağırlığı ise 1,8 gr olarak bilinmektedir. Ancak standart bir sinek kuşunun ağırlığı 3 grama kadar vara bilmektedir. Boyaları en fazla on bir santim olmaktadır. Fakat sinek kuşları arasında dev sinek kuşu olarak bilinen bir türde vardır. Bu tür ise 20 grama kadar ağırlığa sahip olabilmektedir.

Sinek Kuşu Özellikleri Nelerdir?

Sinek kuşları son derece parlak bir tüy yapısına sahiptir. Bundan dolayı aşırı dikkat çekmektedir. Erkek sinek kuşlarının tüyleri, dişilere göre daha parlak olmaktadır. Ayrıca halk arasında peri kuşu olarak veya peri olarak da bilinmektedir. En bilinen sinek kuşları arasında ise Brezilya yakutu, yakut sinek kuşu ve safir sinek kuşu bulunmaktadır. Çiçek özlerinden ve nektardan beslenmektedir. Genel olarak vücut bölümleri farklı renklerde olmaktadır.