EğitimSitrik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Sitrik Asit Nelerde Bulunur?

Sitrik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Sitrik Asit Nelerde Bulunur?

02.03.2021 - 15:17 | Son Güncellenme:

Asit dünyasında çok farklı çeşitlerde asit çeşitleri bulunuyor. Sitrik asit bu asit türlerinden sadece biridir. Sitrik asidin ne işe yaradığı ve nerelerde bulunduğu çok merak edilen bir konudur. Pek çok kişi bu konuda araştırma yaparak sitrik asit hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Sitrik asit nedir, ne işe yarar? Sitrik asit nelerde bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Sitrik Asit Nedir, Ne İşe Yarar Sitrik Asit Nelerde Bulunur

Sitrik asit, turunçgillerde ve limon gibi ürünlerin içerisinde bulunan bir asit çeşididir.

Sitrik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Haberin Devamı

Asit çeşitlerinden biri olan sitrik asidin özellikleri pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. Hangi ürünlerde bulunduğu ve ne gibi faydaları olduğu merak ediliyor. Sitrik asit ilk olarak 1784 yılında limon suyunda keşfedilmiştir. Kokusuz ve renksiz bir bileşiktir. Araştırmacılar bu asit türü için bazı testler ve deneyler gerçekleştirmiştir.

Asitli ve ekşi tat özelliği bulunan bir maddedir. Bu asit türü alkolsüz içecekler ve şekerlerde tat verici olarak tercih edilerek kullanılıyor. İlaçların stabilize olması için ve daha uzun süre kullanılması için tercih ediliyor. Virüslere ve bakterilere karşı da kullanılan bir asit türüdür.

Sitrik Asit Nelerde Bulunur?

Sitrik asit birçok üründe bulunuyor. Sitrik asit içeren gıdalar pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. İnsanlar bu konuda internet üzerinde farklı araştırmalar yapabiliyor. Sitrik asit içeren doğal kaynaklar şu şekilde sıralanabilir;

Haberin Devamı

Limon

Misket limonu

Portakallar

Greyfurtlar

Mandalinalar

Çilek

Ananas

Kiraz

Kızılcık

Domates

Sitrik asit birçok alanda çok fazla tercih edilen bir asittir. Bu asidin oldukça fazla faydası olduğundan her alanda kullanılabiliyor. Özellikle ilaçların içerisinde bulunmasıyla ön plana çıkan ve çok yaygın olarak kullanılan bir asit türüdür. Sitrik asit ilaçların daha uzun ömürlü olması için kullanılan bir asit çeşididir.