Geri Dön
EğitimSıvı Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Sıvı Maddelerin Özellikleri Nelerdir?

Sıvı Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Sıvı Maddelerin Özellikleri Nelerdir?

Sıvı, bulunduğu kabın şeklini alabilen ve üstü de yatay bir düzlem haline gelebilen cisim demektir. Akışkanlardır ve belli bir şekilleri yoktur. Her sıvının akışkanlığı aynı olmadığı için kendi yoğunluklarına göre hacimleri değişebilir. Sıvının ne demek olduğu ile beraber sıvı maddelerin özelliklerini de sizler için derledik.

Sıvı Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Sıvı Maddelerin Özellikleri Nelerdir?


Sıvı maddelerin kendilerine ait bir şekilleri yoktur ve nereye koyulurlarsa oranın şeklini alırlar. Sıvı maddeler sıcaklık etkisiyle genleşebilir fakat sıkıştırılması mümkün değildir.

Sıvı Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Sıvı, TDK sözlük anlamı olarak üst yüzeyi yatay bir düzlem olmak üzere içindeki kabın şeklini alabilen cisim demektir. Sıvı, maddenin dört halinden biridir. Bulunduğu kabın şeklini alan ve akışkan olan, sıkıştırılamayan maddelere sıvı denir. Belirli bir hacimleri vardır fakat belirli bir şekilleri yoktur.

Dünya üzerinde en fazla bulunan sıvı da su olarak bilinir. Sıvıların miktarını hacim birimleri ile ölçmek mümkündür. Sıvı maddelere örnek olarak sirke, meyve suyu, benzin, süt, yağ ya da çay, kahve vermek mümkündür.

Sıvı Maddelerin Özellikleri Nelerdir?

Kendilerine ait bir şekilleri yoktur ve bulundukları yerin şeklini alırlar.

Akışkanlardır. Her sıvının akışkanlığı aynı olmaz ve sıvıların yoğunluklarına göre değişiklik gösterebilir.

Sıvı molekülleri birbirleriyle temas halindedir ve birbirlerinin üzerinde hareket ederek yer değişikliği gerçekleştirebilirler.

Sıvı maddeler hem öteleme hem de titreşim hareketi yapabilirler.

Sıvılar sıcaklığın etkisi ile genleşebilirler fakat sıkıştırılamazlar.