Geri Dön
EğitimSoba Nasıl Yakılır? Kömür Ve Odun Sobası Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Soba Nasıl Yakılır? Kömür Ve Odun Sobası Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Isınma için kullanılan yöntemlerden birisi de soba olarak ifade edilebilir. Sobaların da çeşitli türleri bulunmaktadır. Soba yakmak günümüzde eskisi kadar yaygın olarak tercih edilmeyen bir ısınma yöntemidir. Soba nasıl yakılır? Kömür ve odun sobası yakma yöntemleri nelerdir? Soba yakmak ve soba yakmanın yöntemleri ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

Soba Nasıl Yakılır? Kömür Ve Odun Sobası Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Soba yakmak eski zamanlarda oldukça fazla olarak tercih bir yöntem olarak bilinmektedir. Soba yakmak için ilk olarak soba kurulumunun yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda soba temizliğinin yapılması da son derece önemli bir işlem olarak ifade edilebilir.

Soba Nasıl Yakılır?

Ülkemizde hala doğalgaz bulunmayan bazı bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgelerde ise ısınma işlemi soba kullanılarak yapılmaktadır. En yaygın olarak kullanılmakta olan sobalardan birisi de odun ve kömür sobası olarak bilinmektedir.

Soba kullanımı riskli olan bir ısınma yöntemi olarak bilinmektedir. Soba kurulumu yaparken oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Kurulan sobanın bacalarının içinin temiz olması gerekmektedir. Kurulum yapılırken öncelikli olarak dumanı çekip çekmediğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Boruların bacaya duman sızdırmayacak şekilde bantlanması gerekmektedir. Soba yakılan ateşin derecesine göre bir ısı vermektedir.

Soba yakmak isteyen kişilerin öncelikli olarak sobanın temizliğinden emin olması gerekmektedir. Sonrasında ise sobanın üst kısmından başlayarak tutuşturma işleminin yapılması gerekir.

Kömür ve Odun Sobası Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Odun sobasının kullanımının oldukça riskli olduğu söylenebilir. Soba kullanılırken temizliğine de son derece önem verilmesi gerekmektedir. Sobadan verimli bir şekilde ısı alınması için sobanın üst kısımdan yakılması gerekmektedir. Odunları dizerken belirli aralıklar bırakmanız daha iyi bir şekilde yanması için gereklidir.

Sobanın içinde bulunan odunlar kor haline geldiğinde ise kapağın kapatılması gerekmektedir. Odun kullanılırken tutuşturmak için kimyasal ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Odunların üzerine talaş ve çıra koyarak daha kolay bir şekilde tutuşmasını sağlayabilirsiniz. Duvar ile soba arasında da belirli bir miktarda mesafe bulunması gerekmektedir.

Sobayı yakarken kullanacağınız yakıtın kaliteli olmasına da özen göstermeniz gerekir. Üstelik soba kullanımında en önemli etkenlerden birisi de sobanın temizliğinin düzenli olarak mutlaka yapılması gerektiğidir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler