Geri Dön
SözlükAya Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Elde Aya Neresidir?

Aya Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Elde Aya Neresidir?

Türkçe kelime bakımından çok zengin dillerden bir tanesidir. Bu nedenle Türk diline hakim olmak için kelimelerin anlamlarını bilmek son derece önemlidir. Aya kelimesi dilimizde çok sık kullanılmaktadır. Aya ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Elde aya neresidir tüm detayları ile derledik.

Aya Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Elde Aya Neresidir?


Aya kelimesi günlük yaşamda duyabileceğimiz bir kelimedir. İnsan vücudundaki bir bölüme verilen isimdir. Bu nedenle pek çok kişi aya kelimesi ile ilgili araştırmalar yapmaktadır.

Aya Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Aya kelimesi dilimizde sıklıkla kullanılır. Bu kelimenin birden fazla anlamı bulunur. İlk anlamı ellerde parmak dip kısımları ile bilek arasında kalan elin iç bölümüne verilen isimdir. Avuç içi aya olarak da isimlendirilmektedir. Ayak tabanları da aya olarak isimlendirilir. Bir diğer anlamı ise yapraklarda bulunan düz ve parlak kısımların adıdır.

Elde Aya Neresidir?

Elde avuç içleri, aya olarak isimlendirilmektedir. Elde parmakların bittiği bölümden bileğe kadar olan elin iç kısımları aya olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde bu anlamı ile kullanılsa da Türk mitolojisinde aya iyi ruhlara verilen bir isimdir. Genellikle ayalar olarak çoğul bir şekilde kullanılmaktadır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler