Geri Dön
SözlükBarok Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Barok Tarzı Özellikleri Nelerdir?

Barok Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Barok Tarzı Özellikleri Nelerdir?

Büyük coğrafyalara yayılan bir tarihimizin olması dilimizi de etkilemektedir. Özelikle sanat alanının da birçok kültüre ait izler görülebilmektedir. Barok kelimesi de dilimize bu şekilde gelmiştir. Barok sanat alanında kullanılan özellikle edebiyatta şiir ve resimde kullanılan bir terimdir. Peki, barok nedir Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamı nedir? Barok tarzının özellikleri nelerdir detayları ile derledik.

Barok Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Barok Tarzı Özellikleri Nelerdir?


Barok şiir ve resim alanında gösterişli ve süslü sanat eserleri için kullanılan bir terimdir. Dilimize Fransızcadan gelen bu terim 17 ve 18 yüzyılda batıda sık görülen bir anlayıştır.

Barok Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Barok Fransızca baroque kelimesinden dilimize gelmektedir. Aşırı süslü sanat üslubu anlamına gelmektedir. İlk kez ülkemizde 1835 yıllarında görülmektedir.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde göre aşırı süslü sanat anlamına gelen barok sözcüğü sanatsal bir terim olarak en çok edebiyat ve resim sanatlarında görülmektedir. Barok dönemi eserler incelendiğinde süslü bir dil sanatı kullanıldığı görülmektedir.

Barok Tarzı Özellikleri Nelerdir?

Barok tarzında ortaya konulan eserler incelendiğinde aşırı süslü bir sanat anlayışı olduğu hemen dikkat çekmektedir. Özellikle şiir alanında ortaya konulan eserlerde kullanılan süslü dil dönemin sanat anlayışını ortaya koymaktadır. Barok tarzında olan eserlerde abartılı bir süsleme kullanılarak eserler ortaya konmaktadır.