Geri Dön
SözlükBedhah Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Badhah Kime Denir?

Bedhah Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Badhah Kime Denir?

Günlük yaşamda farkında olmadan sayısız kelime kullanılır. Öyle ki bu sözcüklerin anlamı üzerinde ayrıca durulmaz bile. Oysa dil yaşayan bir varlıktır ve sürekli kendini yeniler. Eski sözcükler unutulur ve kullanılmazken yeni sözcükler yerlerini alırlar. Bedhah sözcüğü de böylesine eski bir sözcüktür. İşte bedhah sözcüğünün anlamı nedir, TDK sözlük anlamı ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

Bedhah Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Badhah Kime Denir?

Eski bir kelime olan bedhah sözcüğünün anlamı, kötü yürekli, başkasının kötülüğünü isteyen kimse anlamındadır.

 Bedhah Ne Demek?

 Günümüzde pek kullanılmayan ve hatta gençler tarafından bilinmeyen bedhah sözcüğünün anlamı kötü yürekli, kötü kalpli, kötülük düşünen ve kötülük yapan manasındadır.

 TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Kültürlerin en önemli çalışmalarından birisini kendi dilleri üzerinde yaptıkları çalışmalar oluşturur. Türkiye'de de TDK yani, Türk Dil Kurumun bu fonksiyonu yerine getirmektedir. Bir sözcüğün anlamında şüpheye düşüldüğünde bakılacak ilk kaynak TDK sözlüğüdür. Bedhah kelimesi hakkında TDK sözlüğünde şu açıklama yer almaktadır: "Kötü yürekli (sıfat)"

 Bedhah Kime Denir?

 Bedhah, bir sıfat olması sebebiyle kişideki özelliği nitelendirir. İyi niyetli olmayan kötülük yapan, haince planlar içerisinde olan, kötü kalpli ve kötü niyetli kişilere "bedhah" denir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler