Geri Dön
SözlükBelirtke Tablosu Nedir, İşlevleri Nelerdir? Belirtke Tablosu Neyi İfade Eder?

Belirtke Tablosu Nedir, İşlevleri Nelerdir? Belirtke Tablosu Neyi İfade Eder?

Bir eğitim programında yer alan program içeriğinin, hedef ve hedef davranışlarla, iki boyutlu bir çizelge üzerinde gösterilmesine “Belirtke Tablosu” ismi verilir. Sınama durumlarının ve eğitim durumları özünü oluşturur. Özellikle de sınama durumlarında ölçme aracının kapsam ve geçerliliğini sağlamak için kılavuzluk yapar. Belirtke Tablosu nedir, işlevleri nelerdir sizler için derledik.

Belirtke Tablosu Nedir, İşlevleri Nelerdir? Belirtke Tablosu Neyi İfade Eder?

Ünite analizi içeriğin biraz daha sınırlandırılmış ve göze çarpacak bir şekilde ele alınmasıdır. Belirtke tablosundan daha çok ayrıntı içerir.

 Belirtke Tablosu Nedir?

 Bir eğitim programının içinde yer alan hedef ve hedef davranışlarla birlikte program içeriğinin iki boyutlu bir çizelge üzerinde gösterilmesine belirtke tablosu denir. Bu tabloda eğitim durumları ve sınama durumları yer alır.

 Belirtke Tablosu İşlevleri Nelerdir?

Hangi konuda ya da ünite hangi düzeyde hedefin daha ağırlıklı olduğunu ortaya koyar.

Düzenlenecek öğrenme çalışmalarının seçimini gösterir.

Ünitelerin programdaki önemini gösterir.

Değerlendirmede kullanılacak olan soru sayısını belirtir.

Belirtke tablosunun en önemli işlevi ise, ölçme araçlarını geçerliliğini ve kapsamını sağlamasıdır.

Belirtke Tablosu Neyi İfade Eder?

 Eğitim durumları (öğretme ve öğrenme etkinlikleri) eğitim programının en temel üçüncü öğesidir. Eğitim programını hedefe ulaştırmak için öğretmen ve öğrencilerin de en aktif olduğu öğedir. Aynı zamanda da program geliştirmenin de süreç boyutudur. Bu öğede pek çok materyal işe koşulur. Aynı zamanda öğretim yöntemleri de sıkça kullanılır. Öğrenci bakımından öğrenme yaşantıları düzeneği, öğretmen bakımından da öğretme yaşantıları düzeneğidir.

 bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler