Geri Dön
SözlükBeraat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Beraat Etmek Ne Demek?

Beraat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Beraat Etmek Ne Demek?

Arap kökenli olan berat kelimesi aklanma olarak bilinir. Yani herhangi bir durum ve olay karşısında, kişinin haklılığını ortaya çıkması anlamını taşır. Beraat ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Beraat etmek ne demek ayrıntıları ile sizler için derledik.

Beraat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Beraat Etmek Ne Demek?

 Beraat kelimesi özellikle suç teşkil eden durumlar karşısında çok fazla kullanılır. Aklanmak anlamı taşıyan Beraat sözcüğü, mahkeme nezdinde, bireyin suç alıp almayacağına dair sonuç üzerinden anlamı ile kullanılır.

 Beraat Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Berat kelimesi kısaca Türk dil kurumu dahilinde aklanma veya aklanmak olarak ifade edilir. Bir durum karşısında o kişinin ya da kişilerin suçunun olmadığını, bunu kanıtı bir şekilde gösteren durumdur. Özellikle mahkeme kapsamında yapılan davalar ile beraber kişi Beraat, yani aklanma yaşar.

 Beraat Etmek Ne Demek?

 Beraat etmek kelime grubu yine aynı şekilde beraat sözcüğü ile eşit anlam üzerinden değerlendirilir. Bu doğrultuda aklanmak olarak ifade edilmektedir. Örneğin mahkeme kapsamında öne çıkan kanıtlar ile birlikte, kişinin suçsuz olması durumunda Beraat eder.