Geri Dön
SözlükBeta Bloker Nedir, Ne İşe Yarar? Beta Bloker Ne İçin Kullanılır?

Beta Bloker Nedir, Ne İşe Yarar? Beta Bloker Ne İçin Kullanılır?

Eski dönemlerden günümüze kadar ulaşmış sağlık açısından değerlendirilen yapılar içerisinde Beta bloker gelmektedir. Pek çok kişi ise bu konu hakkında bilgi almaya çalışıyor. Peki, beta bloker nedir, ne işe yarar? Beta Bloker ne için kullanılır detayları ile derledik.

Beta Bloker Nedir, Ne İşe Yarar? Beta Bloker Ne İçin Kullanılır?

Beta blokerlar ilk kez 1960 yılında kullanılmış olan sağlık noktasında önemli yapılardır. Özellikle kalp ile ilgili bir etki sağlayan ilaç şeklinde anlatmak mümkün.

 Beta Bloker Nedir, Ne İşe Yarar?

 Hızlı kalp atışınna yol açabilecek olan sempatik sinir sisteminin belli etkilerini bloke etmek üzere, kalbin iş yükünü azaltan ilaçlar beta bloker olarak bilinir. Bu sayede kalbin üzerine binen yükler önemli oranda azaltılmıştır. Özellikle stres esnasında vücutta meydana gelen olaylardan sorumlu olan sempatik sinir sisteminin etkilerini önemli oranda engeller. Böylece gün içerisinde farklı çalışmalar gerçekleşirken, kalbin üzerine binen yük önemli oranda azaltılmış olur.

 Beta Bloker Ne İçin Kullanılır?

 Sempatik sinir sistemlerinin etkilerini azaltmak amaçlı Beta bloker kullanılmaktadır. Beta bloker aynı zamanda bir ilaç olarak da ön plana çıkar. 1960'lı yılların başlarından bu yana kullanılan bir ilaç olduğunu ifade etmek mümkün.

 Genelde stres anında vücutta yaşanan durumlar adına sorumlu olan sempatik sinir sistemlerinin etkilerine önler. Böylece kalbin iş yükü önemli oranda azaltılmış olur. Özellikle kişi stres altında iken ya da yoğun bir çalışma yaparken kalbe binen büyük azaltılır. Bu bağlamda önemli bir yere sahiptir. 

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler