Geri Dön
SözlükDiken Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Diken Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Diken çiçeği, bakımı çok kolay olan bitkiler arasında yer alır. Diken çiçeğinin diğer adları ise, kral tacı, yılbaşı dikeni, dikenli taç, gelin kaynana çiçeğidir. Diken çiçeği yani (Euphorbia milii) bitkisi, evde kolayca yetiştirilebilen çiçekler arasında yer alır. Diken çiçeği nedir sizler için derledik.

Diken Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Diken çiçeği (Euphorbia milii) gövdesi dikenli olan bir bitkidir. Bu dikenlerin olmasının nedeni ise, kendini korumak değil, güneşe ulaşmak ve su tutmak için tırmanmaktır.

 Diken Çiçeği Nedir? 

 Diken çiçeği, gövdesi dikenli olan bir bitki türüdür. Dikenler tacının çalı formunda bulunan dalları, yaprakları ile birlikte 2 metreye kadar uzayabilir. Diken çiçeğinin çiçekleri açmıyorsa bu onun yeteri kadar güneş almadığının bir göstergesi olabilir. Aydınlık ve güneşli ortamlarda rahatlıkla çiçek açar. Günde en az 6 saat güneş ışığı görmesi diken tacına çok iyi gelir. 

 Diken Ağacının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 Diken ağacının bakımı oldukça kolaydır. Havadaki nem miktarı ile bitki su ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilir. Çiçeklenme döneminde toprağının nemli kalacak şekilde sulanması gerekir. Nemsiz bir bölgede yaşıyorsanız yapraklarına su püskürtmeniz gerekir.

 Diken Çiçeğinin Özellikleri

 Diken çiçeği çok dayanıklı bir bitkidir. Kış aylarında özellikle -10 dereceye kadar dayanabilir. Boyu, yaprakları ile birlikte 2 metreye kadar uzayabilir. Dikenlerini ise su tutma ve güneşe ulaşma için kullanır. Aydınlık bir yerde ve doğru bir şekilde bakıldığında çiçek açar. Hoş görüntüsü ile güzel bir görünüm katar.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler