Geri Dön
SözlükEhli Hiref Nedir? Osmanlı'da Ehli Hiref Teşkilatı Kime Denir?

Ehli Hiref Nedir? Osmanlı'da Ehli Hiref Teşkilatı Kime Denir?

Sanatla uğraşan insanlar tarihte farklı isimlerle anılmaktadırlar. Uğraşılan sanat dalına göre kişilere verilen isimler farklılık göstermektedir. Usta çırak ilişkisi ile mesleği küçük yaşta öğrenen kişiler kültürel bakımdan önemli olan meslek dallarının günümüze kadar gelmesini sağlamaktadırlar. Ehli Hiref kavramı da bu bağlamda ele alınması gereken bir kelime olarak değerlendirilmektedir. Peki, Ehli Hiref nedir? Osmanlı'da Ehli Hiref teşkilatı kime denir tüm detayları ile derledik.

Ehli Hiref Nedir? Osmanlı'da Ehli Hiref Teşkilatı Kime Denir?

Ehli Hiref, Osmanlı devletinde sanatla uğraşan yani sanat erbabı olan kimselere verilen bir isim olarak ifade edilmektedir. Ehli Hiref kavramı Osmanlı devletinin kültür tarihi bakımından önemli olmaktadır.

Ehli Hiref Nedir?

 Ehli Hiref kavramı, Osmanlı devleti zamanında en güzel sanat eserlerinin ortaya konulduğu sanatkarları ifade eden bir kavram olarak belirtilmektedir. Usta ve çıraklardan oluşan insan topluluğu olmaktadır. Her sanat dalının başında ser bölüğü, ser odası, kethüdası ve çıraklar yer almaktadır. Ehli Hiref teşkilatına girecek kişilerde birtakım özellikler aranmaktadır. Bunların başında da bu kişilerin devşirme olmaları ancak yeteneklerini de ispatlamaları gerekmektedir.

 Osmanlı'da Ehli Hiref Teşkilatı Kime Denir?

 Osmanlı devletinde Ehli Hiref teşkilatı devşirme çocuklarının Acemi oğlanlar ocağında yeteneklerine göre yetiştirilmesi şeklinde ifade edilen bir kavram olmaktadır. Ustalarını kendi yetiştiren bu teşkilata dışarıdan da pek çok sanat erbabı getirilmiştir. Özellikle seferler sırasında getirilen yabancı sanatkarlar Osmanlı devletinin çeşitli alanlarında gösterdikleri üslup ile dikkatleri çekmişlerdir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler