Geri Dön
SözlükGarsoniyer Ne Demek? Garsoniyer Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Garsoniyer Ne Demek? Garsoniyer Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Garsoniyer kelimesi, Fransızcada hizmetçi manasına gelen garson sözcüğünden türetilmiştir. Eskiden büyük evlerde hizmetçilere ayrılan odalara garsoniyer denirdi. Hizmetçiler yatılı çalıştıkları evlerde bu odalarda kalırdı. Garsoniyerlerde genellikle kişiye özel tuvalet ve banyo bulunurdu. Garsoniyer kelimesinin TDK sözlük anlamını ve kelimenin kökenini derledik.

Garsoniyer Ne Demek? Garsoniyer Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

1960 yılında Garsoniyer adlı filmin gösterime girmesinden sonra kelimenin kullanımı dünya genelinde yaygınlaşmıştır. Billy Wilder'in yönettiği filmde eşlerini aldatmak için aynı evi kullanan erkeklerin yaşadığı olaylar mizahi bir pencereden anlatılmaktadır. 

Garsoniyer Ne Demek?

Orijinali garçonnierre şeklinde yazılan garsoniyer kelimesinin sözlük anlamı hizmetçi odasıdır. Bu kelime 20. yüzyıldan sonra bekar odası anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Evli erkeklerin yasak ilişkilerini yaşamak için tuttukları evlere garsoniyer denir. 

Garsoniyer TDK Sözlük Anlamı Nedir?

İlk Anlamı - Hizmetçi Odası 

İkinci Anlamı - Erkeklerin eşlerinden habersiz tuttukları ikinci ev 

Garsoniyer olarak adlandırılan evler, birden fazla erkek tarafından tutulabilir. Bu evler, genellikle otel gibi kullanılır. 

Örnek Cümleler 

 1- Kocasının bir garsoniyer tuttuğunu öğrenince boşanma davası açtı. 

 2- Garsoniyer filminde Jack Lemmon ve Shirley MacLine başrolleri paylaşıyor.