Geri Dön
SözlükGökkuşağı Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Gökkuşağı Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Yeryüzünde daha çok mavi rengiyle bilinen ve şekliyle dikkat çeken bir çiçek olan gökkuşağı çiçeğinin diğer adı İris çiçeği olmaktadır. Bu çiçeğin maviden başka sarı, turuncu ve mor renkleri de bulunmaktadır. Bu çiçeğin gökkuşağı çiçeği olarak anılmasının nedeni birçok renkte açıyor olmasıdır. Peki, gökkuşağı çiçeği nedir? Bakımı nasıl yapılır ve özellikleri nelerdir? İşte, gökkuşağı çiçeği hakkında bilinmesi gereken detayları derledik.

Gökkuşağı Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Gökkuşağı çiçeği genellikle park ve bahçelerde yetiştirilmesi tercih edilen bir çiçek olmaktadır. Yıl boyunca yaprak dökmez bununla birlikte kuruyabilmektedir.

 Gökkuşağı Çiçeği Nedir?

 Gökkuşağı çiçeği, başta mavi olmak üzere birçok renge sahip olan ve grup şeklinde yetiştirilmeye uygun yaprak dökmeyen bir çiçek çeşidi olmaktadır. Kuruyan kısımları zaman içinde kendini yenileyerek canlı görünmeye devam etmektedir. Kış döneminde çiçek açmayıp yaz gelince tekrardan çiçek açmaktadırlar.

 Bakımı Nasıl Yapılır ve Özellikleri Nelerdir?

 Gökkuşağı çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bu çiçek bahçe toprağında doğrudan gelen ama az olan güneş ışığını sevmektedir. Sıcağa dayanmakla beraber bahar aylarında çiçek açmaya başlar. Geçirgen ve kireçli toprakları sever. Gübreleme yapmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

 Gökkuşağı çiçeği uzun ömürlü bir çiçek çeşidi olmaktadır. Sığ köklere sahip olan bu çiçek gruplar halinde yetişmekten hoşlanmaktadır. Birçok renge sahip olan bu çiçeğin en çok mavi rengi yetiştirilmektedir. Kış döneminde uykuya giren gökkuşağı çiçekleri yazın gelmesi ile çiçek açmaya başlamaktadırlar.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler