Geri Dön
SözlükJokey Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Jokey Kime Denir?

Jokey Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Jokey Kime Denir?

At yarışı sporunda yarışan kişilere jokey adı verilmektedir. Jokeyler belirli bir fiziksel orana sahip olan kişilerdir. Yarış atlarına binerek yarış süresi boyunca atı süren kişilere jokey denilmektedir. Aynı zamanda 50 üstü yarışı kazanan kişilere de deneyimli binici olarak jokey rütbesi verilmektedir. Jokey ne demek, TDK sözlük anlamı nedir ve kimlere denir hakkında tüm detayları sizler için derledik.

Jokey Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Jokey Kime Denir?

Jokey kelimesi at yarışı sporunda atı süren kişilere verilen addır. Jokeylerin tamamı erkek kişilerden oluşmaktadır. Jokeyler belirli bir boy ve kilo oranına uygun olmalıdır. At biniciliği konusunda gerekli eğitimleri almış ve zaman içerisinde profesyonelleşmiş kişilere jokey denir.

Jokey Ne Demek ve TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Jokey at yarışlarında atın üzerinde olup atı süren kişilere denilen isimdir. TDK sözlük anlamı da bu şekildedir. At yarışı sporunda yeteneklerini üst düzey geliştirmiş kimse olarak da adlandırılmaktadır.

Jokey Kime Denir?

Hem tecrübeli, yetenekli hem de fiziksel yapıda olan kişiler jokey olabilmektedir. Jokey at yarışı sporunda eğitim almış kişilere verilen rütbeli isim olarak bilinmektedir.