Geri Dön
SözlükKadro Ne Demek? Kadro Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Kadro Ne Demek? Kadro Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Dilimizde yer alan bazı kelimelerin birden fazla anlamı olmaktadır. Birden fazla anlamı olan kelimeler arasında kadro kelimesi de bulunmaktadır. Kadro kelimesinin birden fazla anlamı olması insanların kafalarını karıştırabilmektedir. Kadro ne demek? Kadro kelimesinin TDK sözlüğündeki karşılığı nedir tüm detayları ile derledik.

Kadro Ne Demek? Kadro Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Kadro kelimesi ekip anlamına gelmektedir fakat farklı anlamları da bulunmaktadır.

Kadro Ne Demek?

Kadro kelimesinin birden fazla anlamı bulunmaktadır. Kadro kelimesi İtalyanca quadro kelimesinden dilimize geçmiştir. Kadro kelimesinin anlamı bir işte yer alan insanlar ve ekip anlamlarına gelmektedir.

Kadro Kelimesinin TDK Sözlüğündeki Anlamı

Kadro kelimesi TDK sözlüğünde aratıldığında beş anlam çıkmaktadır. Kadro kelimesinin ilk anlamı Bir kamu kuruluşunun, bir işletmenin, denetim veya yönlendirme işlerini gerçekleştirenler ve bunların taşıdığı ödev, yetki ve sorumlulukların hepsi olarak verilmiştir. Kadro kelimesinin ikinci anlamı bu kişi ve sorumlulukları sayı, nitelik ve aşamalarıyla gösteren çizelge olarak verilmiştir. Kadro kelimesinin üçüncü anlamı bu çizelgedeki yer olarak verilmiştir. Kadro kelimesinin dördüncü anlamı bisiklet ve motosiklette iskeleti oluşturan metal bölüm olarak verilmiştir. Kadro kelimesinin TDK sözlüğündeki son anlamı bir işte görev alan kişi veya kişiler, ekip olarak verilmiştir.