Geri Dön
SözlükKınık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Kınık Boyu Özellikleri Nelerdir?

Kınık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Kınık Boyu Özellikleri Nelerdir?

Kınık kelimesi özellikle tarihe ilgi duyan kişiler tarafından merak edilen kelimelerden biridir. Birçok kişi Kınık kelimesinin ne anlama geldiğini bilmediğinden araştırmaktadır. Bu bakımdan Kınık ne demek araştırabilir ve bu şekilde doğru anlamda kullanabilirsiniz. Kınık ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Kınık boyu özellikleri nelerdir detayları ile derledik.

Kınık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Kınık Boyu Özellikleri Nelerdir?

 Kınık, Oğuz Türklerindeki boylardan biridir. Aynı zamanda Kınık İzmir'e bağlı bir ilçedir. Kınık kelimesinin baskın olan özelliğin karşısında gizli kalan özellik anlamında kullanımı da doğrudur.

 Kınık Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Kınık, Oğuz Türklerindeki yirmi dört boydan birinin ismi ve aynı zamanda İzmir iline bağlı bir ilçenin de adıdır. Kınık kelimesi, genelde kişilerde baskın olan özellik karşısında altta kalan kalıtımsal özellikler anlamında da kullanılmaktadır. TDK'da birçok anlamı olduğundan tüm anlamların kullanılması doğru kabul edilir.

 Kınık Boyu Özellikleri Nelerdir?

 Kınık boyu Oğuz Türklerinin 24 boyundan biridir. Kınık boyu Selçukluların kurulmasında ve aynı zamanda Anadolu'nun fethinde büyük bir role sahiptir. 13.yy'da kalabalık bir şekilde Suriye'de bulunan Türkmen gruplarının arasında Kınık boyları da yer almaktaydı. Kınık boyu diğer tüm boylarla birlikte Memluk Devleti'nin yanında yer alarak Çukurova'nın fethine katıldılar. Ceyhan'ın Gavur Dağına kadar olan bölgesinde ve günümüzdeki Osmaniye kazasıyla Ceyhan kazasının belirli bir bölümünü topraklarına katan bölgeyi yurt edinmişlerdir. Kınıklar, Osmanlının fethinin ilk senelerinde Osmanlıya bağlı duruma geldiler.

GÜNCEL HABERLER