Geri Dön
SözlükLaringoskop Nedir, Ne İşe Yarar? Laringoskop Bölümleri Nelerdir?

Laringoskop Nedir, Ne İşe Yarar? Laringoskop Bölümleri Nelerdir?

Hava, gırtlağınızdan ve ses tellerinizden geçerek ses üreten titreşmelerine neden olur. Nefes almanıza, konuşmanıza ve yutkunmanıza yardımcı olur. Doktorunuz, gırtlağınızın yanı sıra boğazınızın diğer kısımlarına bakmak için bir laringoskop (küçük bir el aleti) kullanacaktır. Peki, Laringoskop nedir tüm detayları ile derledik.

Laringoskop Nedir, Ne İşe Yarar? Laringoskop Bölümleri Nelerdir?

Doktor, boğaz ağrınızın neden geçmediğini belirlemek veya ses kısıklığı, öksürük veya ağız kokusu gibi devam eden bir sorunu teşhis etmek için laringoskopi kullanmaktadır.

 Laringoskop Nedir?

 Laringoskopi, ses tellerinizi içeren gırtlakınızın olduğu boğazın arkasının altını görüntülemek için boğaz kapsamı kullanan görsel bir muayenedir.

 Laringoskopi Ne İşe Yarar? 

Kulağınızda veya boğazınızda ağrı,

Hava yolunuzdaki tıkanıklıklar,

Boğazınızın daralması (darlık veya darlıklar),

Yutma zorluğu muayenesinde kullanılır.

Laringoskop Bölümleri Nelerdir?

 Dolaylı Laringoskopi: Doktor boğazınızı görmek için hafif ve küçük bir ayna kullanır. Ayna, diş hekimlerinin sıklıkla kullandığı tipte uzun bir tutamağa takılır ve onu ağzınızın çatısına yerleştirirler. Daha sonra aynadaki görüntüyü görmek için ışığı ağzınıza verirler. İşlem genellikle doktorun ofisinde yapılır.

 Doğrudan Fiber Optik Laringoskopi: esnek laringoskopi olarak adlandırılır. Doktorunuz bir kablonun ucunda bulunan ve burnunuzdan boğazınıza giren küçük bir teleskop kullanacaktır.

 Direkt Laringoskopi: Doktor, dilinizi aşağı itmek ve epiglotunuzu yukarı kaldırmak için bir laringoskop kullanacaktır. Epiglotunuz, nefes borunuzu kaplayan kıkırdak kanadıdır. Nefes aldığınızda açılır ve yuttuğunuzda kapanır.