Geri Dön
SözlükMaamafih Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Maamafih Cümle İçinde Kullanımı...

Maamafih Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Maamafih Cümle İçinde Kullanımı...

Çok eski kelimelerden biri olarak mamafih, günümüzde pek fazla kullanılmaz. Ancak yine de cümle içerisinde önemli bir görevi olduğunu söylemek mümkün. Peki maamafih ne demek, TDK sözlük anlamı nedir detayları ile derledik.

Maamafih Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Maamafih Cümle İçinde Kullanımı...

 Kökeni Arapça olması ile beraber mamafih kelimesi eski dönemlerde çok fazla kullanılmaktaydı. Ancak günümüz kaybolmuş sözcükleri içerisinde gelir. Tabii bununla beraber birçok farklı yazılı kaynak ve eserde çok sık karşılaşılan bir sözcük olarak öne çıkar.

 Maamafih Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Mamafih kelimesi taşıdığı anlam ile beraber genel olarak cümleleri birbirine bağlar. Sağlamış oldu bu görevi ile beraber Türk Dil Kurumu üzerinden belli bir anlama da sahiptir.

 - Bununla birlikte

 - Böyle iken

 - Ne yazık ki

 Yukarıdaki farklı anlamları ile birlikte bir bağlaç olarak cümleleri bir araya getirir. Özellikle farklı eserlerde ve kaynaklarda cümle içerisinde çok sık kullanıldığı görülür. Ancak günümüze halk arasında pek kullanılan bir sözcük olmadığını ifade etmek gerekir.

 Maamafih Cümle İçinde Kullanımı

 Mamafih kelimesini cümle içerisinde değişik yapılarda kullanmak mümkün.

 ‘’Ben bugün dışarı çıkacaktım, mamafih işin olduğu için çıkamadım.’’

 ‘’Bunun için çok uğraştım, mamafih pek işe yaramadı.’’

 Bu şekilde görüldüğü gibi yukarıda verilen örnek cümleler biçiminde değerlendirmek mümkün. Özellikle de iki değişik cümleyi bir araya getirmek suretiyle tek seferde kullanım imkanı vermektedir. En önemlisi değişik kaynaklarda ve eserlerde çok sık karşı karşıya gelinir.