Geri Dön
SözlükMandibula Nedir, Ne İşe Yarar? Mandibular Bölge Neresidir?

Mandibula Nedir, Ne İşe Yarar? Mandibular Bölge Neresidir?

Biyoloji konusu olarak öne çıkmış mandibulanın ne olduğu merak ediliyor. Özellikle insan ve birçok canlıda bulunan ortak bir yapı olduğunu ifade etmek mümkündür. Peki, Mandibula nedir, ne işe yarar? Mandibular bölge neresidir tüm detayları ile derledik.

Mandibula Nedir, Ne İşe Yarar? Mandibular Bölge Neresidir?

 Vücut birçok değişik yapıdan oluşmaktadır ve bu yapılar içerisinde mandibula gelir. Özellikle eklem yerlerinde bulunan bir kısım olması ile beraber önemli bir göreve sahiptir.

Mandibula Nedir?

Genel olarak alt çene kemiği mandibula olarak bilinmektedir. Kafatasında bulunan oynar ekleme sabit şekilde durur. Aynı zamanda buradan şakak kemiğine bağlanır.

Mandibula Ne İşe Yarar?

Çiğneme ve aynı zamanda yutkunma fonksiyonuna yardımcı olan en önemli yapı mandibula olarak bilinmektedir. Oynar bir yapıya sahip olması ile beraber aynı zamanda oldukça güçlüdür.

Mandibular Bölge Neresidir?

Mandibular bölge daha çok alt çene kemiği olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda yüz kemiklerinde yer alan en önemli kısım olarak ön plana çıkıyor. Etkin bir şekilde hareket etmesi ile beraber kolayca yutkunma ve çiğneme gibi unsurları yapma konusunda yardımcı olur.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler