Geri Dön
SözlükMesbuk Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mesbuk Kime Denir?

Mesbuk Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mesbuk Kime Denir?

Dini bir anlamı olması ile beraber İslam üzerinden merak eden sözcükler içerisinde mesbuk geliyor. Peki, mesbuk ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Mesbuk kime denir tüm detayları ile derledik.

Mesbuk Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Mesbuk Kime Denir?

Mesbuk kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Namazla ilgili bir anlamı olması üzerinden, Türkçede yerleşik şekilde bulunan kelimeler içerisinde bulunmaktadır.

 Mesbuk Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Bir rekatın rükuundan sonra, ikinci, 3 ya da 4 rekatlarda İmama uymak mesbuk anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda imama namazın başında değil bu sırada uyuması şekilde ifade edilmektedir. Bu yönüyle önemli bir yer taşıdığını ifade etmek gerekir.

 Mesbuk Kime Denir?

 Müslümanlıkla ilgili bir terim olması üzerinden merak edilen kelimeler içerisinde mesbuk gelmektedir. Özellikle bu taşıdığı anlam ile belli bir kişiyi anlatır. Bu kişi imama namazın başında uymamakla beraber, bereketin rükuun ardından kinci ya da 3 ve 4 rekatlarda İmama uyan kişiler için ifade edilir. Bu şekilde öne çıkan anlamı ile beraber cümle içerisinde ya da tek başına da amaca uygun kullanılabilir.