Geri Dön
SözlükMuhammes Nedir, Özellikleri Nelerdir? Muhammes Örnekleri Nelerdir?

Muhammes Nedir, Özellikleri Nelerdir? Muhammes Örnekleri Nelerdir?

Eski Türk edebiyatının bölümlerinden olan Divan edebiyatının nazım şekillerinden birine muhammes adı verilmektedir. Muhammes aruz ölçüsüyle yazılan ve her konuda yazılabilen manzum eserlerden oluşmaktadır. Muhammes Arapça kökenli bir kelime olup beşli anlamında kullanılmaktadır. Muhammes kelime manası nedir ve muhammes özellikleri nelerdir sorularının yanıtlarını ve muhammes örnekleri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Muhammes Nedir, Özellikleri Nelerdir? Muhammes Örnekleri Nelerdir?

Muhammes divan edebiyatına ait nazım şekillerinden olarak eski dönemlerde yazılan ve aruz ölçüsü kullanılarak oluşturulan eserlerden olmaktadır. 

 Muhammes Nedir? Özellikleri Nelerdir? 

 Muhammes beş dizelik bölümler halinde söylenen nazım şekli olmaktadır. Muhammes Arapça kökenli bir kelime olup manası Arapça beş sayısından geldiği için beşli olarak bilinmekte ve edebiyatta da beşli olarak kabul edilmektedir. 

 Muhammes özellikleri ise beşli diziler halinde bulunan bir nazım biçimi olmasının yanında bentlerin sayısının 4 ile 8 arasında bulunması yer almaktadır. Bunlar ile birlikte muhammes nazım biçiminde konular sanat, felsefe ve tasavvuf ile her konuda eserler üretilmesidir. Kafiye şekli ise aaaaa, bbbba, cccca şeklinde kafiyeli olmaktadır. Şarkı biçiminde yazılanlara ise muhammes şarkı adı verilmektedir. 

 Muhammes Örnekleri Nelerdir? 

 Muhammes şeklinde en çok muhibbi Kanuni Sultan Süleyman eserleri bulunmaktadır. Konuları aşk, sevgi muhabbet ve felsefe olarak bilinmektedir. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler