Geri Dön
SözlükParabol Nedir, Ne İşe Yarar? Parabol Formülleri Nelerdir?

Parabol Nedir, Ne İşe Yarar? Parabol Formülleri Nelerdir?

Parabol herkes tarafından duyulan ve mutlaka karşılaşılan kelimeler arasında yer almaktadır. Siz de eğer parabol kelimesini duyduysanız ne anlama geldiğini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Parabol nedir, ne işe yarar? Parabol formülleri nelerdir? Parabol formülleriyle ilgili merak edilen tüm detayları derledik.

Parabol Nedir, Ne İşe Yarar? Parabol Formülleri Nelerdir?


Parabol kelimesi özellikle matematikte sürekli olarak karşılaşılan kelimeler arasında yer almaktadır. Parabol denklemlerini çözmek için ise parabol formüllerinin bilinmesi gerekmektedir. Geometrik bir yerleştirmeyi ifade etmek için kullanılmaktadır.

Parabol Nedir, Ne İşe Yarar?

Parabol bir düzlem üstünde yer alan sabit bir doğru ve sabit bir noktanın eşit uzaklıkta bir noktada birleştirilmesi olarak ifade edilebilir. Parabol cebirde ise ikinci derece fonksiyonların grafiği olarak bilinmektedir. Parabol gerçek hayatta birçok sektörde kullanılmaktadır.

Parabol Formülleri Nelerdir?

Parabol sorularını çözerken parabol formüllerinin bilinmesi gerekmektedir. Eksen noktalarını bulmak için veya tepe noktası bilinen parabollerin formülleri farklılık göstermektedir. X noktasını ve y noktasını kesen parabolün denklemi de farklı özelliklere sahip olarak ifade edilebilir. y=ax2+bx+c parabolü ifade etmek için kullanılmakta olan bir denklemdir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler