Geri Dön
SözlükPeyman Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Osmanlı'da Peyman Nedir?

Peyman Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Osmanlı'da Peyman Nedir?

Osmanlı zamanında kullanılmakta olan birçok çeşitli kelimenin günümüzde hala kullanılmakta olduğu söylenebilir. Peyman kelimesinin de Osmanlı döneminden beri kullanılmakta olan bir kelime olduğu ifade edilebilir. Peyman ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Osmanlı'da peyman nedir? Peyman kelimesinin sahip olduğu anlam ile ilgili detayları derledik.

Peyman Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Osmanlı'da Peyman Nedir?


Peyman kelimesi, Osmanlıca bir sözcük olarak ifade edilebilir. Peyman kelimesi; yeminle söz vermeler, kuvvetli, kalın bağ manalarına gelmekte olan bir kelime olarak da bilinmektedir. Türkçe de ise peyman kelimesi ölçü ve ölçek manalarında kullanılmakta olan bir kelimedir. Bu durumda çeşitli anlamlara sahip olduğu da ifade edilebilir.

Peyman Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Peyman kelimesinin Osmanlı döneminden biri dilimizde kullanılmakta olan kelimeler arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Peyman kelimesinin Türk dil kurumuna göre; ant, yemin, ahit manalarına gelmekte olan bir kelime olduğu ifade edilebilir.

Osmanlı'da Peyman Nedir?

Osmanlı'da peyman kelimesinin oldukça fazla kullanıldığı bilinmektedir. Peyman kelimesinin ahit, ant ve yemin, muahede, ahitleşmek gibi manalarına gelmekte olan bir kelime olduğunu söylemek de mümkündür.