Geri Dön
SözlükPijama Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Pijama Mı Bijama Mı, Doğrusu Nedir?

Pijama Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Pijama Mı Bijama Mı, Doğrusu Nedir?

Günlük hayatta kullanılan bazı kelimelerin yanlış şekilde telaffuz edilmesinden kaynaklanan yazım yanlışı özellikle bazı harflerin yanlış kullanılmasına da neden olmaktadır. Pijama kelimesinde de bu tür yanlışlar görülmektedir. Halk arasında bijama olarak kullanılan kelimenin doğru kullanımı pijama olarak kabul edilmektedir. Pijama nasıl yazılır ve Türk Dil kurumuna göre pijama doğru yazımı hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Pijama Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Pijama Mı Bijama Mı, Doğrusu Nedir?

 Pijama kelimesinin doğru yazılışının öğrenilerek günlük kullanımdaki yanlışların önlenmesi mümkün olmaktadır. 

 Pijama Nasıl Yazılır? 

 Pijama kelimesi doğru yazılışı pijama şeklinde olmaktadır. Günlük söylenişten kaynaklı olarak bijama şeklinde yazılışı yanlış kullanım ve yazım olarak kabul edilmektedir. Pijama kelimesinde yazım yanlışı olarak pjama şeklinde yazım yanlışları da yapılmaktadır. Türkçeye dışarıdan kabul edilen bir kelime olduğu için pijama kelimesindeki i harfi kullanımı ile ilgili de yazım hataları yapılabilmektedir. Türk Dil Kurumu yabancı dillerden gelen kelimeler için belirli düzenlemeler yaparak kelimelerin doğru yazım ve kullanımını ortak bir dil birliğinde toplayarak kabul etmeyi amaçlamaktadır. 

 Türk Dil Kurumuna Göre Pijama Doğru Yazımı 

 Türk Dil kurumuna göre pijama kelimesinin doğru yazımı pijama şeklinde olmaktadır. Pijama kelimesi Fransızca bir kelime olarak Türkçeye sonradan geçmiş bir kelime olduğu için kullanımında ve yazımında yanlışlıklar olmaktadır. Türk Dil kurumunun belirlediği kurallara göre yazımı ve kullanımı pijama şeklinde kabul edilmiştir. Yanlış kullanımı olarak bijama şeklinde kullanım hem yazım yanlışına hem de yanlış kullanıma örnek olmaktadır. Asya ve Hint dillerinde pajama olarak kullanılan kelime bacak giysisi anlamına gelmektedir.

 Türkçe de ise pijama kelime manası uykudan önce giyilen kıyafet veya ev giysisi şeklinde anlamlarda kullanılmaktadır. Pijama kelimesi değişik şekilde anlamlarda kullanılmasının yanında Fransızlarda kullanılan kendi kültürlerine ait eşyaların zamanla yaygınlaşmasının her kültürde farklı olarak ifade edilmesine yol açmaktadır. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler