Geri Dön
SözlükŞinik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şinik Kaç Kilo?

Şinik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şinik Kaç Kilo?

Tarım ve çiftçilik ile uğraşan kişilerin kullandıkları bazı ölçü birimleri bulunmaktadır. Bu ölçü birimleri ile ürünlerinin ekim ve dikim faaliyetlerinde ayarlama yaparlar. Ayrıca hasat edilen ürünlerin satışları da bu ölçü birimleri ile yapılabilmektedir. Şinik olarak bilinen ve günümüzde halen kullanımı devam eden tarım ölçüsü bulunmaktadır. Peki, şinik ne demektir? Şinik ölçüsü nasıl ayarlanmaktadır? Bu ölçü kaç kg ürün içermektedir tüm detayları ile derledik.

Şinik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şinik Kaç Kilo?

 Şinik ölçüsü ile tarım alanlarında karşılaşılmaktadır. Eskilerde daha çok kullanılan ve gittikçe adını unutturan bu ölçü birimini azda olsa halen kullanmakta olan çiftçiler bulunmaktadır.

 Şinik Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? 

 Şinik ölçüsü hakkında Türk Dil Kurumunun açıklaması bulunmaktadır. TDK'ye göre bu kelime Rumca bir kelimedir. Hem sıfat hem de isim olarak açıklaması yapılan şinik kelimesi, belli bir miktar için kullanılmaktadır. Kullanım alanı tahıl, tarım ve çiftçilik hizmetleridir.

 Şinik Kaç Kilo?

 Bir şinik ölçüsünün içerisinde sekiz kilo ürün bulunmaktadır. Yani çiftçilerin her bir şinik ölçüsünün içerisinde 8 kiloluk ürün bulunmaktadır.