Geri Dön
SözlükŞom Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şom Ağızlı Kime Denir?

Şom Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şom Ağızlı Kime Denir?

Şom ne demek, uğursuz, kötü şeylerden söz eden ve sözlerinin kötülük getireceğine inanılan kimsedir. Bu tanımdaki kişiler şom ağızlı olarak tabir edilir. Ayrıca şom, uğursuz, pay, far ve üzerinden düven geçen ekin yığını(Amasya) olarak da tanımlanmaktadır. Şom ne demek ve TDK sözlük anlamı hakkında detayları derledik.

Şom Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şom Ağızlı Kime Denir?

 Şom ne demek sorusu merak edilmektedir. Kötülük ve uğursuzluk getireceğine inanılan kimse, şom ağızlı olarak tabir edilmektedir. TDK kayıtlarında; eski uğursuzluk –ağızlı sürekli kötü şeylerden söz eden ve sözlerinin uğursuzluk getireceğinden korkulan(kimse): olarak görülmektedir. 

 Şom Ne Demek?

 Şom, uğursuz; Bizans’ın Türkler tarafından fethedilmesinin ardından Avrupa, hadisenin üstüne şom bir etiket vurmuştur.(Semiha Ayverdi.)Şom ağızlı; olayları kötüye yorarak, kötü şeylerden bahseden, kötü ihtimallerden bahseden kimsedir. 

 TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 Şom, Türk Dil Kurumu sözlük anlamı, şom –ağızlı sürekli kötü şeylerden söz eden ve sözlerinin uğursuzluk getireceğinden korkulan(kimse): denmektedir. Şom ağızlı kavramı halk arasında yaygın kullanılmaktadır. Olumsuz düşünce ve kem gözler kast edilmektedir.

 Şom Ağızlı Kime Denir?

 Şom ağızlı; olaylara olumsuz açıdan bakanlara denir. Olayları kötüye yoran, olumsuzluk düşünerek, çevresindekilerde kötü şeyler olacağı kanısı oluşturanlara denir.