Geri Dön
SözlükSpesifikasyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Spesifikasyonlar Nelerdir?

Spesifikasyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Spesifikasyonlar Nelerdir?

Spesifikasyon kelimesi İngilizceden dilimize geçiş yapan kelimelerden biridir. Specification kelimesinin kullanım sıklığı sonucu Türkçeye uyarlanması spesifikasyon olarak yapılmıştır. Genel anlamda teknik şartname anlamına gelmektedir. Üretim sürecindeki ürünlerin sahip olması gereken özellikleri detaylı olarak belirtmede kullanılır. Spesifikasyonlar üretim yapan firmalar ve ihaleye katılan şirketlerden tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. İşte, merak edilen tüm detayları derledik.

Spesifikasyon Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Spesifikasyonlar Nelerdir?


Spesifikasyon, bir malın kalite ve özelliği açısından taşıması gerektiği niteliklerdir. Hem İngilizceden çevrilmiş olması hem teknik terim olarak kullanılması “Spesifikasyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?” ve “Spesifikasyonlar Nelerdir?” sorularına olan merakı artırmaktadır.

Spesifikasyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

TDK resmi sitesinde yer alan sözlükler incelendiğinde “spesifikasyon” kelimesinin sözlükte yer almadığı görülür. Specification kelimesinin Türkçe anlamı şöyledir:

Teknik standart,

Şartname,

Teknik özellik,

Bir malzeme veya ürünün taşıması gerektiği özelliklerin belge haline getirilmesidir.

Spesifikasyonlar Nelerdir?

Tüketimin olduğu her alan, aynı zamanda ihtiyacı karşılayacak üretimi ortaya çıkarır. Tüketicinin gereksinimlerine göre şekillenen özellikler spesifikasyonlar halinde belgelendirilir. Spesifikasyonların olduğu başlıca sektörlere örnek olarak gıda, tıp, otomotiv, beyaz eşya, elektronik, inşaat, sanayi verilebilir.