Geri Dön
SözlükTefeci Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Tefeci Kime Denir?

Tefeci Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Tefeci Kime Denir?

Belirli bir zamana kadar kişilere faizle borç para veren kişilere tefeci denir. Tefeci olarak adlandırılan kişiler herhangi bir kuruma bağlı çalışmazlar. Borç verdikleri kişilere yüksek faizli senetler imzalatırlar. Bazıları tamamen illegal çalıştıkları için senet gibi resmi belgelere de gereksinim duymaz. Tefeci nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? Tefeci kime denir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tefeci Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Tefeci Kime Denir?


Halk arasında tefeciler için faizci ifadesi kullanılır. Bunun dışında Arapça kökenli bir sözcük olan murabaha da tefecilik manasına gelir.

Tefeci Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Maddi açıdan sıkıntı içinde olan kişilere vade ile borç veren kişilere tefeci denir. Tefecilerin ödünç olarak verdikleri paralara koyduğu faiz, bankalardan ve diğer finans kurumlarından çok daha yüksektir. Birçoğu paralarını geri alamadıkları takdirde, baskı, tehdit, zor kullanma gibi yasa dışı yollara başvurur.

Tefeci Kime Denir?

İnsanlara kayıt dışı ve yüksek vadeli borç para veren kişilere tefeci denir. Tefecilik diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de yasal değildir. Cezası ise 2 ile 5 yıl arasında değişir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler