Geri Dön
SözlükTezene Nedir? Tezene Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Tezene Nedir? Tezene Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Pek bilinmeyen ancak Türkçede bulunan kelimeler içerisinde tezene gelir. Bu sözcüğün anlamını öğrenmek isteyen birçok kişi ise internet üzerinden bilgi almaya çalışmaktadır. Peki, tezene nedir? Tezene TDK sözlük anlamı ne demek detayları ile derledik.

Tezene Nedir? Tezene Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Bir çalgı türü üzerinden ele alınan anlamı ile beraber, tezene yardımcı bir araç şeklinde de ifade edebilir. Bu araç günümüzde farklı çalgılar üzerinden değerlendirilmekte ve kullanmaktadır.

Tezene Nedir?

Kiraz ağacı kabuğundan yapılan ve bağlama ya da saz çalmak için kullanılan yardımcı alete tezene denmektedir. Aynı zamanda diğer ismi üzerinden çalgıç ismi de öne çıkar. Halk arasında çalgıç ile beraber ayrıca mızrap olarak da bilindiğini ifade etmek mümkün.

Tezene TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Özellikle Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit bağlamaya da saz çalmak adına kullanılan bir alet şeklinde ifadeye sahiptir. Aynı zamanda İngilizce çeviri üzerinden buna pena da denebilir. Özel olarak Kiraz ağacından hazırlanmakta olması ile beraber, standart ve belli bir şekle sahiptir. Bu şekil üzerinden günümüzde yaygın şekilde kullanılır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler