Geri Dön
EğitimSplitter Nedir, Ne İşe Yarar? Splitter Nasıl Kullanılır?

Splitter Nedir, Ne İşe Yarar? Splitter Nasıl Kullanılır?

Splitter kelimesi sıklıkla karşılaşılan kelimeler arasında yer almaktadır. Özellikle de internet ve telefon bağlantısı ile ilgili ilgili durumlarda splitter kelimesini sıklıkla duyabilirsiniz. Tam olarak splitter kelimesinin ne anlama geldiğini bilmiyor iseniz de öğrenmek isteyebilirsiniz. Splitter nedir, ne işe yarar? Splitter nasıl kullanılır? İşte, merak edilen tüm detayları derledik.

Splitter Nedir, Ne İşe Yarar? Splitter Nasıl Kullanılır?

Splitter kelimesi oldukça fazla kullanılmakta olan kelimelerden birisidir. Splitter aslında filtre görevi yapan bir cihaz olarak bilinmektedir. Kelimenin sözlükte bulunan karşılığı ise frekans ayırıcı olarak ifade edilebilir. İnternet bağlantısı ve telefon sinyalleri arasında bulunan frekansları ayırıcı bir alet olduğu söylenebilir. 

 Splitter Nedir, Ne İşe Yarar? 

 Splitter, aslında filtre görevi yaparak ses ile verinin birbirinden ayrılma işlemini gerçekleştiren bir cihazdır. Splitter kelimesinin anlamı ise frekans ayırıcı olarak söylenebilir. Splitter kullanmadığınız takdir de telefon ile konuşurken internet bağlantınız da bir kesinti meydana gelecektir. Aynı şekilde interneti kullandığınız zaman da telefonunuz meşgul çalacaktır. Splitter kullanımı bu problemi ortadan kaldırıcı bir etkiye sahiptir. 

 Splitter Nasıl Kullanılır?

 Splitter, aynı yerde hem sabit telefon hem de internet bağlantısı olduğu zamanlarda ikisinin de aynı anda kullanılması ve kısıtlanmaması için gerekli olan bir alettir. Splitter kullanmak istiyorsanız öncesinde ''LINE'' girişini telefon kablosu ile bağlayarak takmanız gerekecektir. Sonrasında ise kutunun üzerinde ''MODEM'' yazılı girişe kısa telefon kablosunun ucunun takılması ve diğer ucunun da modemde bulunan ''ADSL'' girişine takılması gerekir. 

 Splitter denilen cihaz küçük dikdörtgen şeklinde bir kutudur. Üzerinde farklı girişler bulunmakta olan splitter sayesinde hem internet kullanımı sağlarken hem de telefon bağlantınızın kesilmemesini sağlayabilirsiniz. Splitter bağlantısı yapmak ise oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Herkes tarafından kolaylıkla splitter bağlantısının yapılması da mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler