Geri Dön
EğitimSumak Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Sumak Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Sumak ağacı genellikle ormanlık bölgelerde ve çalılar arasında yetişmektedir. Ancak günümüzde bu ağaç türü süs bitkisi olarak dış mekanlarda insanlar tarafından da yetiştirilmektedir. Sumak ağacı nerede yetişir? Kısaca özellikleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Sumak Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Sumak ağacı, çalı formundadır. Meyvesi insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Pek çok alanda bu meyveyi kullanmak mümkündür. Sumak meyvesinden elde edilen sumak baharatları pek çok yemeye lezzet vermesi amacı ile kullanılmaktadır.

Sumak ağacı Nerede Yetişir?

Sumak ağacının pek çok farklı türü bulunmaktadır. Türkiye'de de bu ağaçlara çeşitli bölgelerde rastlamak mümkündür. Sumak baharatı, sumak ağacının meyvesinden elde edilmektedir. Bu ağacın görünümü çalıya benzemektedir. Kuş aylarında bu ağacın yaprakları dökülmektedir. Yaprak kısımları tüylü, uzun ve sivri bir görünüme sahiptir.

Sumak Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Sumak ağacında yetişen meyveler sonbahar mevsiminde olgunlaşmaktadır. Bu dönemde bu meyveler kızıl renk almaktadır. Sumak ağacının meyveleri çoğunlukla kırmızı mercimeğe benzetilmektedir. Sumak bitkisinin sadece meyvelerinden değil bunun yanında yapraklarından da faydalanılabilmektedir.

Bu ağaç türü doğada kendiliğinden yetişir. Fakat tarımsal ürün olma özelliğine sahip olması sebebi ile günümüzde sumak fidanları da yetiştirilmektedir. Sumak ağaçları toprak ayırt etmeksizin her tür toprakta yetişebilmektedir. Günümüzde bu bitki süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Ülkemizde Doğu Anadolu bölgesi dışında her yerde sumak ağaçları yetiştirmek mümkündür. Bu bitkinin pek çok türü bulunur. Ormanlarda çoğunlukla kendiliğinden yetişmektedir. Sumak ağaçlarının boyları yaklaşık 3 metreye kadar uzayabilmektedir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler