Geri Dön
EğitimSuud İsminin Anlamı Nedir? Suud Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

Suud İsminin Anlamı Nedir? Suud Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

Suud ismi, resmi dili Arapça olan birçok ülkede, erkek çocuklarına verilen isimlerin başında geliyor. Bununla birlikte Suudi Arabistan ülkesinin adındaki Suudi sözcüğü de bu kelimeden türetilmiştir. Birçok kişi tarafından merak edilen Suud isminin anlamı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Suud İsminin Anlamı Nedir? Suud Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

Türkiye'de Suud ismini kullanan yaklaşık 100 kişi bulunuyor. Bu kişilerin yarısına yakını İstanbul'da ikamet etmektedir.

Suud Ne Demek?

Arapça kökenli bir sözcük olan Suud kelimesinin ilk anlamı derece derece yükselmektir. Aynı zamanda Arabistan yarımadasında kutsal addedilen takım yıldızlarının adı da Suud'dur. Bu isim ülkemizde daha çok Suut şeklinde kullanılıyor.

Bu ismin sıfat olarak kullanılması için kelimenin sonuna -i eki getirilir. Suudi ismi ise, makamı ve derecesi yüksek olan anlamına gelir. İki kelimeden oluşan Suudi Arabistan ülkesinin anlamı da ''Yükselen Arabistan''dır.

Suud kelimesi yine Arapça bir sözcük olan Rifat ile eş anlamlıdır.

Suud İsmi Kur’an’da Geçiyor mu?

Suud isminin Kuranı Kerimde geçip geçmediği, merak edilen konular arasında yer alıyor. Suud kelimesi birçok hadiste geçiyor olsa da Kuran'ı Kerim'in hiçbir ayetinde bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler