Geri Dön
EğitimTartışmacı Anlatım Nedir? Kısaca Tartışmacı Anlatım Örnekleri Nelerdir?

Tartışmacı Anlatım Nedir? Kısaca Tartışmacı Anlatım Örnekleri Nelerdir?

Metinlerde anlatım biçimleri dört ana başlıkta toplanır. Bir konunun karakterler üzerinden, giriş- gelişme - sonuç bölümleriyle aktarılmasına öyküleyici anlatım denir. Konunun tasvire dayalı olduğu anlatımlar ise ''betimleyici'' olarak adlandırılır. Yazarın metinde bir konuyu örneklerle ve alıntılarla derinlemesine analiz etmesine ise açıklayıcı anlatım adı verilir. Dördüncü ve son teknik ise tartışmacı anlatımdır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tartışmacı Anlatım Nedir? Kısaca Tartışmacı Anlatım Örnekleri Nelerdir?


Tartışmacı anlatım tekniğine manzum eserlerden çok düz yazılarda rastlanır. Birçok yazar, özellikle deneme, makale ve fıkra gibi düşünce yazılarında tartışmacı anlatım tekniğini kullanır.

Tartışmacı Anlatım Nedir?

1- Yazarın bir fikri öne sürmek için kaleme aldığı eserlerde tartışmacı anlatım tekniği kullanılır.

2- Bu teknikle yazılan metinlerde söz sanatlarının yerine net ve yalın ifadelere yer verilir.

3- Karşıt görüşler tez ve antitez olarak adlandırılır. Yazar, metnin sonunda zıt görüşlerden bir sonuca ulaşır. Ulaştığı sonuca da sentez denir.

4- Tartışmacı anlatım tekniğinde tanık gösterme ve alıntılama gibi düşünceyi geliştirme yöntemleri kullanılır.

b
''Rus roman ve öykü yazarı Vladimir Nabokov, bir kitabında ''sanat sanat içindir çünkü etrafta kimse yoktu'' ifadesine yer verir. Bu cümlede yazarın yalnızlığına dikkat çeken Nabokov, ne olursa olsun yazar ile toplum arasında büyük bir mesafe olduğunu işaret eder.

Başka bir Rus yazar Puşkin ise, yazarın topluma karşı sorumlu olduğunu, bu nedenle en özel şiirlerin ve kişisel metinlerin bile toplumsal olduğunu iddia eder.

İki zıt görüşün de haklı ve haksız olduğu yönler var. Çünkü yazar kitabın yazılış sürecinde bireydir. Kitabın yayımlanma ve okunma sürecinde ise toplumsallaşmaya başlar.''

Yukarıdaki metinde iki zıt görüş karşılaştırılmış ve tez - antitez - sentez yapılarak bir sonuca ulaşılmıştır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler