Geri Dön
EğitimTatil, becerileri geliştirmek için bir fırsat

Tatil, becerileri geliştirmek için bir fırsat

İlk ve ortaöğretimdeki öğrenciler, yaz tatilinde bir haftayı geride bıraktılar ve önlerinde yaklaşık 2 ay gibi uzun bir süre daha var.

Tatil, becerileri geliştirmek için bir fırsat

 Pek çok aile, bu süreyi nasıl değerlendireceklerinin cevabını arıyor. Çocuklarla birlikte bir yaz tatili planı yapmanın, zamanlarını daha verimli geçirmeleri için son derece faydalı olacağına dikkat çeken Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi’nin ailelere önerileri şöyle:

* Çocuğunuzla neler yapmak istediğinizi düşünün, zihninizde canlandırın ve kâğıda dökün. Listenizi hazırlarken çocuğunuzun tatile dair hayallerini dinleyin.

* Aile etkileşiminin, paylaşımının bol olacağı, birbirinize vakit ayıracağınız bir tatil geçirmek istiyorsanız teknoloji kullanımına dikkat edin.

* LGS ve YGS’ye hazırlanacak gençlerin tatil boyunca sadece ders çalışmasını beklemek ya da “Nasılsa yıl içinde çok çalışacak, yazın hiçbir şey çalışmasına gerek yok” tavrı içinde olmamak önemli.

* Tatilde çocuklara bir beceri edinmeleri konusunda fırsatlar yaratabilirsiniz. İlgisine uygun bir hobi edinmesine ve beceri gelişimine destek vermek, yol göstermek önemlidir. Örneğin fotoğraf çekebilir, kodlama öğrenebilir, bisiklet tamiri yapabilir. Böylelikle üretmenin ve gelişmenin de keyfini tatmış olur.

‘HOBİ EDİNSİNLER’

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Rehberlik Bölümü uzmanları da çocukların spor, sanat ve diğer alanlarda seçeceği bir konuda hobisinin olmasının yetenek ve becerilerini eğlenerek geliştirmesine katkı sağladığına dikkat çekiyorlar. Uzmanlar, yazın yapılacaklar konusunda şu önerilerde bulunuyorlar: “Doğada yürüyüş, tırmanış, bisiklet gezisi yapın, eski sokak oyunları oynayın, doğayla iç içe kitap okuyun, kendi açık hava sinemanızı oluşturun, ailece birlikte yemek yapın, paten kayın, koleksiyon yapın, kamp kurun…”