Geri Dön
EğitimTatlı Su Kaynakları Nelerdir? Ülkemizdeki Tatlı Su Kaynaklarına Örnekler

Tatlı Su Kaynakları Nelerdir? Ülkemizdeki Tatlı Su Kaynaklarına Örnekler

Yaşamın temel kaynaklarından biri olarak tatlı su öne çıkıyor. Daha önemlisi olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söylemek mümkün. Peki tatlı su kaynakları nelerdir? Ülkemizdeki tatlı su kaynaklarına örnekler.

Tatlı Su Kaynakları Nelerdir? Ülkemizdeki Tatlı Su Kaynaklarına Örnekler


Amaca bağlı olarak günümüzde birçok farklı su kaynağı bulunmaktadır. Özellikle içilebilir olması ile beraber yaşama devam ettiren en önemli unsurlardan biridir. Hatta hava ile beraber su başlıca kaynağı olarak öne çıkıyor. O yüzden dünyanın farklı bölgelerindeki tatlı su kaynaklarının, azalması ile beraber günümüzde çok daha önemli hale geldiğini söylemek mümkün.

Tatlı Su Kaynakları Nelerdir?

Deniz suyuna göre daha az tuz miktarı bulunan tatlı su kaynakları, hayatın devamlılığı konusunda en önemli husustur. Yeryüzüne yakın katmanlardan ya da yaşamın doğal süreçleri altında elde edilen kaynaklar olarak da anlatılabilir. Özellikle Yağmur ve kar sularının erimesi ile beraber, damlatılarak yeryüzüne tekrar çıkması üzerinden ele alınabilir. Bu doğrultuda hem doğal hem de yapay olarak tatlı su kaynakları günümüzde yaygın olarak bulunuyor.

Ülkemizdeki Tatlı Su Kaynaklarına Örnekler

Özellikle Türkiye coğrafi koşullar açısından tatlı su kaynakları konusunda oldukça zengindir. Bu konuda değerlendirilen ve ele alınabilecek pek çok farklı örnek olduğunu söylemek mümkün.

- Yeraltı suları
- Kaynak suları
- Göl ve göletler
- Akarsular
- Denizler

Aynı zamanda gölet ve sarnıçlar üzerinden damıtma yoluyla da yapay şekilde tatlı su kaynağı elde edilebiliyor. Türkiye'de ise yukarıdaki doğal kaynaklar genel olarak günümüzde tatlı su kaynaklarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Tabii nüfus artışı ile beraber her geçen yıl tatlı su kaynaklarının daha da azaldığını söylemek mümkün. Bunu diğer bir nedeni ise yaşanan iklim değişikliğidir. O yüzden mutlaka çok dikkatli olmak ve tatlı su kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmak büyük öneme sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler