Geri Dön
EğitimTeak Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Teak Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Teak ağacının ana yurdu Endonezya bölgesidir. Bu ağacın kendine özgü pek çok özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle insanlar tarafından merak edilmektedir. Teak ağacı nerede yetişir? Kısaca özellikleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Teak Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Teak ağacı dünyada pek çok bölgede yetişse de ülkemizde yetişebilen bir ağaç türü değildir. Özellikleri nedeni ile pek çok bölgede yetiştirilmektedir. Faydalarından dolayı dünya genelinde Teak ağacı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Teak Ağacı Nerede Yetişir?

Bu ağaç türü çoğunlukla sıcak bölgelerde yetişmektedir. En fazla Hindistan, Endonezya gibi ülkelerde bu ağaca rastlamak mümkündür. Bunun dışında Afrika'nın bazı bölgeleri ile Karayipler'de de Teak ağacı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu ağaç kurak bölgelerde yetişen bir ağaç türüdür. Bu nedenle ülkemizde yetiştirilmesi mümkün değildir.

Teak Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Teak ağaçlarının boyları son derece uzundur. Boyları 40 metreye kadar ulaşabilmektedir. Yaprak genişlikleri ise 15 ile 45 cm arasında değişmektedir. Yaprak kısımlarının sap bölümleri ve uç kısımları 4 cm kadar olabilmektedir. Teak ağaçları tozlaştırıcı olarak bilinen ağaçlardan bir tanesidir. Bu ağaçlar yılın belli dönemlerinde çiçek açmaktadır. Bu çiçekler beyaz renkte olmaktadır.

Sert yapıda bir ağaçtır. Gövdeleri kolay bir şekilde yarılabilmektedir. Teak ağacının özgül ağırlığı yaklaşık 0.66 g/cm3 civarıdır. Verniklemesi zor olan bir ağaç türüdür. Teak ağaçlarına böcekler zarar veremez. Bu nedenle de böcek istilası gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşmak mümkün değildir. Teak ağacı üretimi tohum ile yapılmaktadır. Tohum ekilmeden önce çimlenmesi gerekmektedir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler