Geri Dön
EğitimTedbir Kararı Nedir, Nasıl Alınır? Tedbir Hangi Durumlarda Konur?

Tedbir Kararı Nedir, Nasıl Alınır? Tedbir Hangi Durumlarda Konur?

Tedbir kararı; Davalı ve davacının, dava konusundaki hukuki işlemleri sonuçlanıncaya kadar sağlanan koruma kararıdır. Tedbir kararının kapsamı geniş ya da sınırlı olabilmektedir. Tedbir kararı üç türlü işletilmektedir. Bu durumda tedbir kararı davacı ve davalıya, teminat amacıyla, düzenleme amacıyla ve eda amacıyla koruma sağlaya bilmektedir. Tedbir kararı nedir, nasıl alınır? Tedbir hangi durumlarda koyulur detayları ile derledik.

Tedbir Kararı Nedir, Nasıl Alınır? Tedbir Hangi Durumlarda Konur?

Tedbir kararı, davalı ve davacı arasında hakların güvencesi olarak tanımlanabilen hukuki bir işlemdir. Mevcut durumda bulunan hakkın elde edilmesi önemli boyutta zarar görebileceği veya tamamen kaybedilebileceği endişesine karşı alınan önlem kararıdır. Yasalarla korunan tedbir kararı mal ve değerlerin zarar görebileceği endişesine karşı alınır ve ihtiyati tedbir kararı olarak tanınmaktadır.

Tedbir Kararı Nedir, Nasıl Alınır?

Tedbir kararı, davalı ve davacı arasındaki hakların zarar görebileceği endişesine karşı yasalarla belirlenen koruma yöntemidir. Tedbir kararı yasanın 391. Maddesi 1 bendinde belirlenmiştir. Tedbir konusu mal ya da hakkın muhafaza altına alınması, yedi emine tevdii edilmesi veya bir işlem yapılıp yapılmaması durumlarındaki sakıncayı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ya da meydana gelebilecek zararları engelleyebilecek bütün tedbire karar vermektedir.

Tedbir Hangi Durumlarda Konur?

 İhtiyati tedbir kararı olarak tanımlanan karar gereksinimleri;

 Mal veya hakkın yediemine tevdii edilmesi,

 Gerekli durumda satılarak nakde çevrilmesi,

 Mal ve hakkın koruma altına alınması gereksinimlerinde alınan korumadır.

 İhtiyati tedbir kararı alınabilmesi için, Hakkın önemli ölçüde zorlaşabileceği,

 Gecikmesinin maddi-manevi zarara neden olabileceği,

 Hakkın tamamen ortadan kalkabileceği endişesine karşı tedbir kararı verilebilmektedir.