Geri Dön
EğitimTelafi eğitimi okullara göre değişecek

Telafi eğitimi okullara göre değişecek

Okullarda telafi eğitiminin ayrıntıları belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklanan yeni normalleşme dönemi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimde yol haritasını açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde tüm ilkokul ve bünyelerindeki ana sınıflarda isteğe bağlı olarak yüz yüze eğitime geçildi. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda öğrenciler 5 gün ve tam zamanlı eğitim alacaklar.

Telafi eğitimi okullara göre değişecek

MİNE ÖZDEMİR GÜNELİ - 7 Haziran’da ise tüm ortaokul ve liselerde haftada 2 gün olmak üzere yüz yüze eğitimler başlayacak. Karneler 18 Haziran’da verilecek, okullar, 2 Temmuz’dan yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar açık olacak ve isteyen öğrenciler okulların fiziksel imkânlarından faydalanabilecek.  MEB’in “Telafide Ben de Varım” programının dün tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ulusal Destekleme Programı’nı (UDEP) hazırladıklarını açıkladı.

1.5 yıl sürecek

Selçuk, “Biz, öğrencilerimiz iyi mi, evde kalmaktan yorulmuşlar mı, bir sıkıntıları var mı, bunları görüp tespit etmek ve onlara iyi gelmek için okullarımızı açık tutacağız. Bu arada 21 Haziran’da yoğun olarak başlayacağımız sosyal, duygusal, kültürel, fiziksel faaliyetler öncesinde sistem altyapımızda yoğunluğa neden olmamak ve öğrencilerimizin erişimini kolaylaştırmak için de karneleri 18 Haziran’dan itibaren öğrencilerimize açıyoruz.” dedi. 2 Temmuz’un ardından öğrencileri güzel bir yazın beklediğinin altını çizen Selçuk, “Yaz dönemiyle Bakanlığımız 1.5 yıl sürecek UDEP sürecine de girmiş oluyor. UDEP çalışmalarından kısaca bahsetmek isterim. Her okulumuz Talim Terbiye Kurulu’nca hazırlanan öncelikli ve kritik kazanımları dikkate alarak zümreler marifetiyle hazırlanan çerçeve dahilinde kendi okullarındaki öğrenci gruplarının ihtiyaçlarını belirleyecek. Okullar kendisine 1.5 yıl sürecek UDEP kapsamında böylece bir telafi planı da oluşturmuş olacak” diye konuştu.

Okuma yazma taraması

Telafi eğitimleri kapsamında isteyen öğrencilere fiziksel etkinlikler, isteyenlere akademik programlar sunabileceklerini söyleyen Selçuk şu bilgileri verdi:

1’den 2’ye geçen öğrencilerimiz için okuma yazma taraması başlatılacak. Bu taramalarımızın sonuçlarına göre de ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlayacağız.

3 ve 4. sınıfları ise İlkokullarda Yetiştirme Programı ‘İYEP’ ile destekleyeceğiz.

Ortaokul öğrencilerimizin de yeterlilik düzeyleri uluslararası kriterlere uygun bir şekilde değerlendirilecek ve onlara da öğrenme düzeylerine uygun çalışma planı verilecek.

Liseler için kritik kazanımlar taraması hazırladık. Tespitler neticesinde özel programlar uygulayarak öğrencilerin lise eğitimlerini daha güçlü sürdürmelerini ve üniversiteye hazırlanmalarını hedefliyoruz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler