Geri Dön
EğitimTelafi eğitimleri başladı

Telafi eğitimleri başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı’nın (UDEP) yaz tatili bölümü olan “Telafide Ben de Varım” programı Türkiye genelinde bugün uygulanmaya başlandı.

Telafi eğitimleri başladı

 

Ozan Ömer Kadüker - Pandemi nedeniyle çoğunluğu uzaktan eğitimle geçen 2020-2021 eğitim öğretim yılında ortaya çıkan öğrenme kayıplarını gidermenin yanı sıra sosyal, duygusal ve fiziksel etkinliklerle öğrencileri desteklemek amacıyla düzenlenecek eğitimler, 31 Ağustos’a kadar devam edecek. Öğrenciler, bu süreçte okullarının yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sağlık ile İçişleri bakanlıkları ve belediyelere bağlı tesis ile merkezlerden de yararlanabilecekler.

Yaz okulu düzenlenecek

Eylülde ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş düzeyini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlamak amacıyla okul öncesinde yaz okulları da açılacak.

Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün eğitim talepleri ise çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Program kapsamında, 1’den 2’ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların sonuçlarına göre, ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve materyal desteği sağlanacak. Ayrıca 3. ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulamasıyla desteklenecek.

Velilere özel programlar

Telafi eğitimleriyle ilgili ayrıntılar telafidebendevarim.meb.gov.tr adresinde yer alıyor. Örneğin bugün İstanbul Beşiktaş’ta Fidan Dikimi, Robotik Kodlama; Bağcılar’da Ahşam Boyama, Zekâ Oyunları, Maltepe’de İngilizce, Kitap Okuma; Sultangazi’de Masa Tenisi ve Drama, Sancaktepe’de Pasta ve Kolay Hamur Ürünleri Yapımı, Doğa Yürüyüşü gibi etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca bazı ilçelerde velilere yönelik Spor, Kuran Okuma gibi faaliyetler yapılırken öğretmenler için de Kariyer Yolculuğu’nda İngilizce, Kapsayıcı Eğitim Öğretmen Modülü eğitimleri veriliyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler