Geri Dön
EğitimTeminat Mektubu Nedir, Ne İşe Yarar? Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat Mektubu Nedir, Ne İşe Yarar? Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Bankalar insanlara bazı hizmetler sunar. Bu hizmetler arasında teminat mektubu da bulunuyor. Teminat mektubunun ne işe yaradığı ve neden kullanıldığı birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Teminat mektubu nedir, ne işe yarar? Teminat mektubu nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Teminat Mektubu Nedir, Ne İşe Yarar? Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu, bankalar tarafından ödemelerin güvence altına alınabilmesi için verilen belgedir.

Teminat Mektubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Teminat mektupları bankalar tarafından gerçek veya tüzel kişilere verilir. Bu mektup herkes tarafından güvence belgesi olarak adlandırılıyor. Bu belge herhangi bir işin belirlenmiş olan şartlarda yapılacağını ve alınan bu borçların belirlenen sürelerde ödeneceğini gösterir. Teminat mektubunun nasıl kullanılacağı da birçok kişinin merak ettiği bir konudur.

Müşteriler alacağı borçlardan veya yapacağı bir işten dolayı bankalardan teminat belgesi alabilir. Aldığı bu belge sonucunda belirlenen süreler içerisinde yapacağı işi yapması ve ödemesi gereken parayı ödemesi gerekir. Bankalar müşterilerin borçlu ve yükümlü olduğu işi yaptırmak için teminat mektubunu verir. Teminat alınma işlemini uygulamak için teminat mektubu kullanılır. Teminat mektubunda bazı taraflar bulunur. Bu taraflar şu şekildedir;

● Lehtar
● Muhatap
● Banka

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu almak isteyen kişiler öncelikle herhangi bir bankaya başvuru yapması gerekiyor. Verilen bu teminat mektuplarının bazı çeşitleri bulunuyor. Bu çeşitler şu şekildedir;

● Süreli teminat mektubu
● Süresiz teminat mektubu
● Kesin teminat mektubu
● Geçici teminat mektubu
● Avans teminat mektubu
Teminat mektubu almak isteyenlerin hangi amaçla almak istediği de önemli bir konudur. Başvuran kişilerin teminat mektubunun neden gerekli olduğunu ve hangi konuda kullanılacağını bankalara bildirmek zorundadır. Bankalar bu durumu belirli kriterlere göre değerlendirerek, teminat mektubunu verir veya vermez. Özellikle başvuran kişilerin kredi puanı düşük olması durumunda, teminat mektubu kişilere verilmiyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler