Geri Dön
EğitimTezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Pek çok öğrencinin üniversiteyi bitirdikten sonra yapmak istediği Yüksek lisans programları, tezsiz yüksek lisans programları tezli yüksek lisans programları olmak üzere 2 gruba ayrılır. Bu iki program arasında bazı farklar olsa da temelde akademisyen olmayı isteyen kişilerin tercihi genellikle tezli yüksek lisans olurken iş hayatında avantaj sağlamak için yani akademisyen olmak dışında başka amaçlar için yapılmak istenen yüksek lisans türü de tezsiz yüksek lisanstır. Tezsiz yüksek lisans nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?


Akademisyen olma hedefi olmadığı halde tezli yüksek lisans eğitimini tercih eden kişiler, genellikle iş dünyasında daha iyi yerlere gelmek isteyen çalışanlar olduğu gibi, akademisyen olmak isteyip de tezsiz yüksek lisans tercihi yapan kişiler de olabilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Tezsiz yüksek lisans ve tezli yüksek lisans arasında belirlenmiş olan kesin çizgiler olmasa da akademisyen olmak isteyen kişilerin, tezli yüksek lisans yapmaları önerilir. Aynı şekilde akademisyen olmak gibi bir hayali olmayan kişilerin de tezli yerine tezsiz yüksek lisansı tercih etmeleri eğitim hayatında daha az zorlanmaları için doğru bir seçim olacaktır.

Tezsiz yüksek lisans programları, toplam 30 krediden az olmamak şartı ile en az 10 adet ders ile birlikte bir de bitirme projesi dersinden oluşur. Tezsiz yüksek lisans bitirme projesi dersi, kredisizdir. Bu dersler ise, başarılı ya da başarısız olarak değerlendirilir. Aynı zamanda öğrenci, bitirme projesini almış olduğu yarıyılda projeye kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır. Tezsiz yüksek lisans programının sonunda ise, yeterlik sınavı yapılabilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Tezsiz yüksek lisans başvuruları için belirlenmiş ola tezli yüksek lisans başvurularından ALES dışında bir farkı bulunmuyor. Tezsiz yüksek lisans programlarına giriş için ALES şartı kaldırıldı. Bunun dışında tezli programların pek çoğunda ise, yabancı dil yeterliği isteniyor. Ama tezsiz yüksek lisans programlarının çoğunda ise, bu şart bulunmuyor. Bunun en önemli nedeni ise, tez çalışması aşamasında bilimsel araştırmaların yabancı kaynaklardan ile yapılması gerektiğidir. Yani tez araştırması yapmak için yabancı dil bilmek gerekir. Bunun için de tezli yüksek lisans programlarında yabancı dil bir zorunluluk gibidir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler