Geri Dön
EğitimTuna Nehri Nerede? Nereye Dökülür Ve Özellikleri Nelerdir?

Tuna Nehri Nerede? Nereye Dökülür Ve Özellikleri Nelerdir?

Akarsular yeryüzünün şekillenmesinde etkin rol oynayan dış kuvvetler tarafından meydana getirilmiş yer şekillerinden biri olmaktadır. Bazı akarsular sahip olduğu konum ve özelliklerinden dolayı önemli bir yere sahip olmaktadır. Tuna nehri de bunlardan biri olarak ifade edilmektedir. Peki, Tuna nehri nerde? Nereye dökülür ve özellikleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Tuna Nehri Nerede? Nereye Dökülür Ve Özellikleri Nelerdir?

Tuna nehri birçok ülkenin sınırları içinden geçen ve uluslararası öneme sahip olan bir nehir olarak belirtilmektedir.

Tuna Nehri Nerede?

Tuna nehri, Volga nehrinden sonra gelen Avrupa'daki en büyük nehir olarak ifade edilmektedir. Bu nehir Almanya'nın güneyinde bulunan Kara Orman bölgesindeki Donaueschingen kasabası ve Brigac, Breg nehirlerinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Tuna nehri, Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Moldova olmak üzere toplamda on ülkenin üzerinden geçmektedir.

Nereye Dökülür ve Özellikleri Nelerdir?

Uluslararası öneme sahip bir nehir olan Tuna nehrinin özelliklerini şu şekilde belirtmek mümkündür:

-Tuna nehri Karadeniz'e dökülmektedir.
- Tuna nehri uzunluğunun fazla olmasından dolayı geçtiği yerlerde adalar oluşmasına neden olmuştur.
- Tuna nehri üzerinde pek çok kanal bulunmaktadır. Bu kanallar ekonomik faaliyetler için kullanılmaktadır.
- Tuna nehrinin Viyana kentinden Sırbistan'a kadar olan göz alıcı bir kıyısı bulunmaktadır. Bu kıyıya Sultanlar yolu adı verilmektedir.
- Tuna nehrinin pek çok kolu bulunmaktadır. Tısa kolu bu nehrin en büyük kolu olarak boyunun uzunluğu 960 kilometredir. Drava adındaki diğer kolda 893 kilometre boyunda olan diğer uzun kol olarak ifade edilmektedir.
- Tuna nehri üzerinde birçok liman bulunmaktadır. Bu nehir su taşımacılığın oldukça gelişmiş olduğu önemli nehirlerden biri olarak belirtilmektedir.
- Csepel Adası Tuna nehrinin en büyük adası olarak bilinmektedir.